Test tabletov 2013

Publikované v časopise 12/2013

Popularita tabletov rastie a podľa odhadov tento rok prvý krát v predaji zatienia osobné počítače. Za ich rýchlym šírením pritom nie je len obľuba iPadu, ktorý pred niekoľkými rokmi celý segment definoval.  Čím ďalej tým úspešnejšie sú tablety s operačným systémom Android a práve im teraz patrí dominantné postavenie na trhu. Konkurentov iPadu pribúda a sú stále lepšie. Najlepšie tablety sú síce pomerne drahé, existuje však rad kvalitných a často výrazne lacnejších alternatív.

Do testu sme zaradili 14 veľkých a 13 malých tabletov v cenovom rozpätí od 100 do 580 Eur, vrátane nových modelov Samsung Galaxy Note 10.1 2014, nových Apple iPadov a niekoľkých tabletov s klávesnicou. Okrem prístrojov od zavedených značiek sme výber doplnili lacnejšími modelmi Prestigio alebo GoClever.

Dobrá správa je, že väčšina z testovaných tabletov získala dobré známky, aj keď s lacnejšími prístrojmi pochopiteľne súvisia isté kompromisy. Tri tablety si vyslúžili najlepšie, teda veľmi dobré známky, uspokojivé hodnotenie potom získali iba dva prístroje. Rozdiely sa najviac prejavujú v kvalite displejov a prevádzkovom čase, ale napríklad aj v kvalite fotoaparátov. Na obvyklé účely, teda prístup na web a sociálne siete, čítanie textov alebo sledovanie videí, však stačí prakticky ktorýkoľvek z testovaných modelov.

V teste sme hodnotili okrem iného kvalitu obrazu v rôznych svetelných podmienkach, pozorovacie uhly a odrážanie displeja. Ďalej sme posudzovali jednoduchosť obsluhovania, pohodlnosť surfovania na webe a prácu s e-mailami, multimediálne funkcie tabletov alebo prevádzkový čas a rýchlosť nabíjania. Zmerali sme tiež skutočnú kapacitu vnútornej pamäte, ktorá sa od tej deklarovanej vždy o nejaký gigabajt líši.


Databáze testovaných výrobků

Tablety (218 výrobků)
poslední aktualizace: 29.5.2019

Prihlásiť