Test smartfónov 2013

Publikované v časopise 11/2013

Kvalitné smartfóny dnes nájdeme nielen medzi drahými prístrojmi, ale stále častejšie aj v nižších cenových kategóriách. Prvé priečky rebríčka síce bez prekvapenia patria vlajkovým modelom jednotlivých výrobcov, dobré známky však získala väčšina testovaných mobilov. V čiastočných aspektoch sa aj napriek tomu zreteľne líšia a najmä medzi najlacnejšími modelmi je potrebné vyberať so zvýšenou opatrnosťou.

V priebehu uplynulého pol roka sme otestovali zhruba štyridsiatku smartfónov. Z nich do aktuálneho výberu zaraďujeme 28 modelov všetkých cenových kategórií. Do testu sme vybrali top modely HTC, LG, Samsung či Sony s operačným systémom Android, nové iPhony od Applu aj niekoľko telefónov Nokia s Windows Phone a nový Blackberry s fyzickou klávesnicou.

Okrem kvalitných drahých telefónov je na trhu aj súbor dobre vybavených prístrojov strednej triedy. Nemajú síce tak úchvatné a veľké displeje, ich fotoaparáty sú skôr priemerné a technické špecifikácie menej ohromujúce, v testoch aj napriek tomu neobstáli zle. O niečo horšie sú na tom lacné telefóny za menej ako 155 Eur. Tri najlacnejšie prístroje v teste uspokoja iba veľmi nenáročných užívateľov.

Všetky testované výrobky hodnotíme podľa rovnakých kritérií. V laboratóriu okrem iného testujeme citlivosť antény, kvalitu hovorov, vlastnosti displeja alebo odolnosť voči pádu a dažďu. Porovnávame rovnako kvalitu fotoaparátov, výdrž batérií či vhodnosť prístrojov na surfovanie po internete, odpovedanie na e-maily alebo navigovanie. Aj napriek tomu väčšina testovaných telefónov získala dobré celkové známky, rozdiely nie sú zanedbateľné.

Zisťovali sme tiež, koľko z deklarovanej vnútornej pamäte má užívateľ skutočne k dispozícií. Výsledky môžu nepríjemne prekvapiť hlavne záujemcov o modely s menšou kapacitou.


Testované výrobky - mobilní telefony (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony 2010-2015 (437 výrobků)
poslední aktualizace: 4.2.2016


Prihlásiť