Test pyrolytických rúr 2013

Publikované v časopise 11/2013

Rúra, ktorá sa dokáže vyčistiť sama. Zázrak, alebo realita? Funkcia pyrolytického čistenia, pri ktorom sa vnútro rúry zahreje na bezmála 500 °C a spáli všetky pripečené zvyšky jedla na prach, to vraj dokáže. Pozreli sme sa preto „za dvierka“ desiatich vstavaných rúr a tradične ich vzájomne porovnali. Vieme, ktorá sa vyčistí najlepšie, ktorá najrýchlejšie a ktorá má pri tom najnižšiu spotrebu. A samozrejme sme sa zamerali na to najdôležitejšie či tieto najnovšie modely vedia piecť.

Pečiete radi? A pečiete často? To asi musíte rúru niekedy vyčistiť a zbaviť ju pripečených zvyškov jedla. Pokiaľ sa čisteniu venujete pravidelne, nie je to až tak náročná činnosť, ale pokiaľ sa k tomu dostanete, ako sa hovorí, raz za uhorský rok, „je to boj“. Teraz sú však na trhu už také rúry, ktoré vás pred touto nepríjemnou činnosťou uchránia stlačením niekoľkých tlačidiel. Sú vybavené funkciou pyrolytického čistenia, ktoré dokáže odstrániť špinu bez potreby ľudskej sily. Ako to funguje, sa dočítate v článku.

Rúra na pečenie pracuje pri príprave pokrmov s vysokými teplotami, pri procese pyrolýzy sú však ešte dvojnásobne vyššie. Kľúčové je, udržať tieto teploty vo vnútri rúry, aby sa nezahriali miesta, ktorých sa môžeme dotknúť. Z pohľadu bezpečnosti sú preto pyrolytické rúry orieškom, ako sa v niektorých prípadoch ukázalo aj v našom teste. Zamerali sme sa okrem iného aj na presnosť nastavenia teploty a jej stabilitu (kolísanie). Aj tu sme zistili menšie aj väčšie nedostatky.

To najdôležitejšie, prečo si rúru kupujeme, je, aby vedela dobre piecť. Pripravovali sme preto kura, malé koláčiky v dvoch poschodiach a skúšali sme tiež efektivitu grilu. Upiecť chutné kura väčšinou nebol problém, s dobrými koláčikmi, alebo ak chcete cukrovinkami, to už bolo horšie.


Testované výrobky - pyrolitické trouby (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pyrolytické rúry (10 výrobků)
poslední aktualizace: 31.10.2013


Prihlásiť