Test detských autosedačiek 2013 II

Publikované v časopise 11/2013

Druhý tohtoročný test autosedačiek prináša výsledky desiatich modelov, ktoré tvoria prierez všetkými hmotnostnými skupinami. Dve sedačky sú čerstvou novinkou na českom trhu, ostatné sa tu už nejaký čas vyskytujú. Novinky sa ukázali v dobrom svetle, naopak v prípade niektorých ďalších testovaných sedačiek hádže zlý tieň na inak dobré výsledky riziková chémia v poťahu alebo popruhoch. Dve autosedačky prepadli v crash testoch.

V poslednom čase sa nám v redakcií množia otázky k téme upevnenie detskej sedačky v aute pomocou isofixových úchytov. Konkrétna otázka väčšinou znie, kedy ich použiť a kedy nie. Pôvodne bol systém isofix vyvinutý iba pre sedačky skupín 0+ a I, teda pre deti do 18 kilogramov. Jeho princíp je založený na spojení detskej sedačky s konštrukciou vozidla prostredníctvom kotviacich úchytov umiestených na zadnej strane. Viac sa dočítate v článku.

Správna inštalácia autosedačky vo vozidle je pre ochranu dieťaťa kľúčová, preto radíme, ako správne postupovať v prípade sedačiek vybavených isofixom alebo bez neho. Všeobecne robia väčší problém takzvané univerzálne alebo viacrozsahové sedačky pre deti od 9 do 36 kg.

Stále sa venujeme testovaniu nežiaducich chemických látok, ktoré by mali byť v detských autosedačkách obsiahnuté v minimálnych dávkach. Bohužiaľ sa opäť ukázalo, že to tak nie je. V teste sa tiež dočítate o nových bezpečnostných prvkoch, ktorými výrobcovia vybavujú svoje modely.


Testované výrobky - autosedačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky (123 výrobků)
poslední aktualizace: 22.5.2014


Prihlásiť