Ako vybrať reťazovú pílu

Obsah decembrového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah decembrového dTestu

Aktualizováno: 28.7.2021

Pred výberom reťazovej píly si musíte najprv ujasniť, ako často a intenzívne ju budete používať a na čo. Bude slúžiť na prácu v záhrade, napríklad na prerezávanie drevín? Budete ju voziť na chalupu a rezať drevo do kachlí? Alebo máte veľké drevorubačské plány a pílu hodláte brať do lesa na ťažkú prácu? Keď si ujasníte, čo očakávate od stroja, môžete sa rozhodnúť medzi akumulátorovou, elektrickou s káblom, alebo benzínovou motorovou. My sme otestovali aku reťazové píly, preto sa v nasledujúcom sprievodcovi zameriame na ne.

Akumulátorové reťazové píly, ako napovedá ich názov, sú poháňané batériou. Pri práci preto nemusíte zápasiť so sieťovým káblom a nebude vás limitovať ani vzdialenosť od zásuvky, tak ako pri elektrických pílach. Aku píly sú väčšinou ľahšie ako tie benzínové a nie sú také náročné na údržbu. Ich nevýhodou je obmedzený čas prevádzky na jedno nabitie.

Hmotnosť píly vrátane batérie sa v našom teste pohybovala od necelých troch až po šesť kilogramov. Čím ľahšia je píla, tým ľahšia je manipulácia s ňou a práca je menej únavná. Najlepšie sa hodí na prácu v záhrade aj v dielni, rezanie drobnejšieho dreva, prerezávanie zarastených drevín a úpravu zelene.

Cena

Cenové rozpätie aku reťazových píl je pomerne široké. Najlacnejšie nami testované sa pohybujú okolo 120 €, cena tých drahších dosahuje až k trom tisíckam. Ale pozor, ide o cenu bez nabíjačky a akumulátora. Pílu väčšinou dostanete bez nich, a musíte si ich teda zvlášť dokúpiť. Na trhu sú však dostupné aj kompletné sady. Výber píly a batérie s nabíjačkou si preto dobre premyslite a porovnajte si ponuku jednotlivých obchodníkov.

Obstaranie akumulátora nie je lacná záležitosť, cena sa môže vyšplhať pomerne vysoko, niekedy až na úroveň samotného tela píly. Výhodou je, že viac výrobcov záhradnej techniky ponúka akumulátory, ktoré môžete využiť v rôznych prístrojoch tej istej značky. Batérie vám preto poslúžia, okrem píly, napríklad aj v kosačke alebo vyžínači.

Batérie

Akumulátory reťazových píl sú výkonné, čas prevádzky je však limitovaný, a to najmä pri náročných úlohách. Ako dlho dokáže batéria roztáčať reťaz? Výlet do lesa by sa vám v prípade akumulátorovej píly nemusel vyplatiť, na jedno nabitie totiž nemôžete rezať príliš dlho.

Ak vás čaká väčšie množstvo práce, napríklad porezanie hromady dreva na kúrenie, s aku pílou počítajte s pauzami na dobíjanie. Praktickým riešením môže byť viac batérií, taký nákup sa však môže predražiť. Všeobecne možno povedať, že pre takéto situácie stojí za úvahu skôr káblová, alebo motorová reťazová píla.

Čo sa rýchlosti nabíjania týka, medzi jednotlivými modelmi panujú veľké rozdiely. Niektoré sa z nuly na sto percent baterky dostanú za 35 až 40 minút, iným to trvá hodinu, dve, alebo až štyri. Pri výbere aku píly preto venujte pozornosť kapacite batérie a zistite si, aký je čas nabíjania.

Reťaz a lišta

Na efektívne rezanie dreva je kľúčová kovová ozubená reťaz, ktorá je poháňaná vysokou rýchlosťou cez vodiacu lištu. Čím dlhšiu lištu má píla, tým väčší má prierez, a tým silnejšie polená dokáže spracovať. V našom teste sa dĺžka lišty pohybovala od 20 do 45 cm. Dôležitý údaj je aj rýchlosť reťaze, čím vyššia rýchlosť, tým vyššia efektivita rezu.

O reťaz je nutné starať sa, popri brúsení aj pravidelným mazaním olejom. Odporúčame vybrať si pílu, ktorá disponuje nádržkou na olej a automatickým mazaním reťaze. Dobrá píla by mala ponúkať napínanie reťaze bez náradia. Tieto funkcie zaisťujú jednoduché ovládanie prístroja.

Bezpečnosť

Pri výbere píly nezabudnite myslieť na bezpečnosť. Najväčším rizikom pri práci s reťazovou pílou je tzv. spätný vrh. Ide o nekontrolovateľný pohyb vodiacej lišty smerom nahor, alebo proti človeku, ku ktorému môže dôjsť vtedy, keď sa vrchol alebo špica lišty počas rezania dostane do kontaktu s prekážkou. Reťazové píly bývajú vybavené prostriedkami na prevenciu spätného vrhu. Dôležitými bezpečnostnými funkciami sú aj brzda reťaze, nárazník a ochrana prednej ruky.

Databáze testovaných výrobků

Akumulátorové reťazové píly (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.7.2021
Reťazové píly (14 výrobků)
poslední aktualizace: 29.8.2013


Prihlásiť