Test LED a CFL úsporných zdrojov svetla 2013

Publikované v časopise 8/2013

Chceli by ste, aby vám zakúpená žiarovka vydržala svietiť 4 alebo 40 rokov? Odpoveď bude pravdepodobne jednoznačná. Štyridsať. A boli by ste potom ochotní zaplatiť za novú žiarovku viac? Tu už to asi tak jednoznačná odpoveď nebude, predsa len, kto by nechcel lepšiu kvalitu za porovnateľnú cenu. Pokiaľ by ste však mali dôveryhodné informácie a vedeli, že to nie je len marketingový trik, tak prečo nie. V konečnom dôsledku totiž ušetríte. A presne tieto informácie nájdete v nasledujúcom teste úsporných LED a CFL žiaroviek.

Na osvetlení domácnosti sa dajú ušetriť nemalé čiastky, a preto je dôležitý správny výber zdroja svetla. Ľudovo povedané žiarovky. Nízka cena je síce veľkým lákadlom, ale to nie je to jediné, čomu by ste pri výbere mali venovať pozornosť. Dôležité vlastnosti žiarovky sú jej životnosť, čas od štartu do plného svitu, vierohodnosť reprodukcie farieb a samozrejme pre spotrebiteľov určujúci svetelný výkon, teda ako intenzívne svieti. Vymenovaným parametrom sme sa podrobne venovali v teste.

Výrobcovia uvádzajú, že ich žiarovky vydržia svietiť 15, 20, 30 nebo až 40 tisíc hodín, pričom jeden tisíc hodín v reálnej prevádzke znamená jeden rok. Nás však zaujíma, či žiarovka dokáže svietiť celú dobu tak, ako na začiatku. Zistili sme rozdiely medzi zdrojmi s LED a CFL technológiou. Viac sa dočítate v teste.

Úsporné zdroje svetla sme v laboratóriu testovali aj na odolnosť voči nízkym teplotám a potvrdili sa výsledky z predchádzajúcich testov. A opäť sme sa zamerali aj na obsah nebezpečných látok. Podrobné hodnotenie a ďalšie zaujímavosti z okolitých európskych štátov sa dočítate v teste.


Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

LED žiarovky a kompaktné žiarivky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2013


Prihlásiť