Test odstraňovačov škvŕn 2013

Publikované v časopise 8/2013

Univerzálny odstraňovač škvŕn neexistuje. Na každou škvrnu platí niečo iné a všetko potrebné v jednej škatuli ani fľaštičke nenájdete. Odstraňovače škvŕn môžu pomôcť posilniť prací účinok, ale zázraky nečakajte.

Keď škvrny nemiznú

Tráva, omáčka, krv, víno, čokoláda.

To sú škvrny, ktoré vidíte v reklame. V ideálnom svete propagácie maminka svoje dieťa vyváľané v tráve nehreší. S úsmevom hodí špinavú bielizeň do práčky, prisype k nej zázračný odstraňovač škvŕn XY a ajhľa – po špine, ktorá sa ťažko vyperie nie je v okamihu ani stopy.

Pokiaľ si myslíte, že odstraňovač XY kúpite v bežnom obchode, aby vám naďalej mohlo byť jedno, či sú vaše deti čisté, alebo špinavé, ste na omyle.

Ani jeden z bežne predávaných a reklamou vychvaľovaných prostriedkov to nedokáže. Čo je horšie, niektoré namiesto toho, aby pomohli škvrny odstrániť, tak ich naopak k látke zafixujú, takže zbaviť sa ich je paradoxne ťažšie.

Žiadny z ôsmich testovaných práškových a tekutých odstraňovačov škvŕn nezískal lepšiu známku ako uspokojivo, väčšina však dostala známku nedostatočne. Inými slovami, rovnakú službu, ako špeciálne prostriedky, urobí kvalitný prací prášok. Ten môžete kúpiť napríklad za peniaze, ktoré by ste inak celkom zbytočne minuli práve za odstraňovač škvŕn.

 

Sedemnásť škvŕn

Práve toľko škvŕn z tých, ktoré sa najčastejšie objavujú nielen v reklame, ale predovšetkým v bežnom živote, sme vybrali do nášho testu. Každá škvrna je citlivá na inú zložku pracieho prostriedku. Preto sme ich rozdelili do troch skupín, na škvrny mastné, pigmentové a rastlinné bieliteľné.Z výsledkov je jasné, že každý prostriedok je inak účinný na jednotlivé škvrny. Prášky a tekuté prostriedky majú iné zloženie; gély a spreje si napríklad takmer vôbec neporadili s bielitelnými škvrnami. Pretože prívlastok univerzálny v spojení s odstraňovačmi škvŕn neplatí, je dobré si pripomenúť, aké zložky pracích prostriedkov sú na rôzne škvrny účinné. Nakoniec vám totiž nezostane nič iného, než si správny prostriedok vybrať podľa toho, čím je vaša bielizeň zašpinené. 


Databáze testovaných výrobků

Odstraňovače škvŕn (8 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2013


Prihlásiť