Test citrusov a mäty 2013

Sdílejte

Publikované v časopise 8/2013

Džbán vody s kúskami nakrájaných citrónov či limety a troškou mäty je najlepším osviežením v horúcich letných dňoch. Všetky obľúbené ingrediencie do nápojov sme nechali otestovať na prítomnosť pesticídov, aby sme zistili, či s čisto prírodnými produktmi nemáme v pohári aj porciu chémie. Citróny a mäta vyhoveli, avšak pri limetách sme v jednom prípade našli nepovolené množstvo pesticídov parathion-metyl. Jedovatého prípravku bolo v limetách päťkrát viac, než pripúšťa EU.

Súčasťou mnohých letných nápojov sú nakrájané citrusové plody aj s neoddelenou časťou kôry. Recepty zvyčajne obsahujú alibistický dodatok: použité plody s chemicky neošetrenou kôrou. Položili sme si teda otázku, akému veľkému riziku sa vystavíme konzumáciou týchto neolúpaných citrusov.

Pre testy sme v obchodoch nakúpili 15 rôznych balení citrónov, z ktorých sedem nieslo označenie biocitróny. Kôra biocitrónov sa chemicky ošetrovať nesmie a pesticídy sú zakázané aj v priebehu pestovania biocitrusových plodov. Zaujímalo nás preto, či sú predávané biocitróny skutočne bez chémie.

Chemickým rozborom v laboratóriu boli podrobené vždy celé neolúpané plody, teda vrátane kôry, ktorá nebola umytá. Vo všetkých testovaných biocitrónoch sa žiadne chemické prípravky nenašli, ich kôra by sa preto dala jesť bez obáv. Bez ublížení na zdraví by sa dala skonzumovať aj kôra chemicky ošetrených citrónov. Každý z testovaných plodov síce obsahoval zvyškové množstvo dvoch či viacerých pesticídov, zistený obsah však s veľkou rezervou vyhovel limitom EU.

Analýzam na pesticídy sme podrobili aj sedem rôznych balení chemicky ošetrených limetiek zakúpených v obchodnej sieti. V tomto prípade test ukázal, že pestovatelia limetiek nie vždy zaobchádzajú s pesticídmi zodpovedne. Zatiaľ čo v šiestich prípadoch boli namerané hladiny pesticídov skoro zanedbateľné až nevýznamné, v prípade siedmom laboratórium v limetách našla päťnásobné prekročenie limitu EU pre prípravok parathion-metyl. Pesticíd bol pre svoju vysokú toxicitu zakázaný v celej EU už pred desiatimi rokmi.

V prípade mäty boli dva testované vzorky úplne bez pesticídov, ostatné zakúpené čerstvé bylinky mali obsah pesticídov pod Úniou stanoveným limitom.



Prihlásiť