Test bezpečnostných aplikácií pre mobily 2013

Publikované v časopise 8/2013

Smartfóny a tablety sú obľúbenou korisťou zlodejov a čím ďalej tým častejšie aj počítačových zlodejov a tvorcov vírusov. Bezpečnostné aplikácie síce stopercentnú ochranu nezaručia, šance zločincov však prinajmenšom znížia. Hodia sa tiež v prípade straty prístroja. Otestovali sme 15 produktov s operačným systémom Android a zistili, že za relatívne kvalitnú aplikáciu nemusíte minúť ani cent.

Pokiaľ stratíte mobil, prídete o cenné kontakty, správy a dáta. Ak sa dostane navyše telefón do nesprávnych rúk, môže zlodej tieto dáta zneužiť. Bezpečnostné aplikácie vám pomôžu stratený či ukradnutý prístroj nájsť, môžu ho tiež na diaľku uzamknúť alebo dáta, ktoré sú v ňom uložené vymazať. Chránia aj pred škodlivými aplikáciami, či nebezpečnými webovými stránkami. Aká je ich kvalita?

Do testu sme zaradili 15 produktov  pre zariadenia s operačným systémom Android, ktorý je voči hrozbe škodlivého softwaru najnáchylnejší a na rozdiel od Apple iOS v základe neobsahuje funkciu pomoci pri strate či krádeži. Bezpečnostní experti posudzovali spoľahlivosť a možnosti funkcií zistenia polohy, uzamknutia a vymazania prístroja. Ďalej zhromaždili 5000 škodlivých aplikácií a zisťovali úspešnosť jednotlivých produktov pri ich odhaľovaní. Okrem toho sme navštívili 40 podvodných phishingových adries a posudzovali, koľko z nich sa bezpečnostným aplikáciám podarilo zablokovať. Hodnotili sme tiež jednoduchosť obsluhovania a vplyv jednotlivých aplikácií na výdrž batérie a rýchlosť telefónu.

Test ukázal, že rozdiely v efektivite jednotlivých produktov sú veľké. Zďaleka nie každý je tak spoľahlivý, ako by človek očakával. Napríklad blokovanie viacerých aplikácií je možné čiastočne obísť, niektoré aplikácie obsah telefónu dôsledne nevymazali a veľké rozdiely sme odhalili tiež v schopnostiach odhaľovať škodlivý software a nebezpečné webové stránky. Pozitívnou správou však je, že medzi kvalitnými bezpečnostnými aplikáciami sú aj tie dostupné zadarmo.


Testované výrobky - ochrany mobilů (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ochrana mobilov (15 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2013


Prihlásiť