Test 3D tlačiarne MakerBot Replicator 2

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 8/2013

Zabudnite na dvojrozmerné fotografie či text, táto tlačiareň vytvára fyzické predmety – hrnčeky, obaly na mobilné telefóny, modely budov alebo umelecké artefakty. Predzvesť budúcnosti, alebo len drahá hračka? Ako takáto 3D tlačiareň vlastne funguje a pre koho je určená?

Pre fanúšikov sci-fi sú 3d tlačiarne splneným snom, podľa niektorých dokonca revolučnou technológiou, ktorá zmení svet. Technologickí vizionári veria, že v budúcnosti už nebudeme výrobky kupovať v obchodoch, ale jednoducho si ich plány stiahneme z internetu, vytlačíme a zložíme v teple domova.

Komunita okolo projektu RepRap dokonca vyvíja 3D tlačiareň, ktorá by dokázala replikovať sama seba, a lacno tak rozširovala zástupy svojich užívateľov. Odvážnejšie úvahy zahŕňajú aj možnosti tlačiť náhradné orgány alebo jedlo.

Technológia 3D tlače v skutočnosti nie je úplnou novinkou. Donedávna sa však používala prevažne v priemyslových odvetviach, pri navrhovaní prototypov, v architektúre alebo v medicíne. Až v posledných rokoch sa vďaka klesajúcim cenám stáva dostupnejšia aj pre nadšencov nových technológií a bežnejších užívateľov.



Prihlásiť