Test ochrán pred prepätím 2013

Publikované v časopise 7/2013

Zistili sme, že každá jednoduchá zásuvka alebo predlžovací kábel s viacerými zásuvkami  dokáže dobre ochrániť citlivú elektroniku vo vašej domácnosti pred prepätím v elektrickej sieti. Rozdiely boli minimálne. Niektoré modely môžu slúžiť aj ako filtre elektromagnetického ruchu, to sa však potom výrazne prejaví na cene. Tu naopak boli rozdiely veľké. Prinášame vám výsledky ôsmich  ochrán pred prepätím 3. stupňa.

Citlivá elektronika, napríklad audio technika, televízor, počítač a ďalšie spotrebiče, je náchylná na výkyvy napätia elektrickej siete tzv. prepätie. To môže vzniknúť napríklad pri údere blesku do „drôtov vysokého napätia“. Ako ochrana pred ním slúži ochrana pred prepätím inak povedané vodiče prepätia. Existujú tri stupne tejto ochrany, my sme testovali až ten posledný, tretí. O predchádzajúcich dvoch totiž bežný spotrebiteľ ani nevie.

Pri teste sa ukázalo, že všetky „prepäťovky“ plnia svoju funkciu dobre, ba dokonca  mnohé z nich si poradia aj s väčšími energetickými pulzmi, než požadujú smernice. Nevýhodou je, že sa nedajú opraviť.

Tak ako pri všetkých spotrebičoch sme merali spotrebu v pohotovostnom stave (stand - by). Zistili  sme, že niektoré modely majú nečakaný apetít, ale aj napriek tomu dokážu celkovo  priniesť pozitívny efekt v podobe zníženia výdajov za elektrinu.


Databáze testovaných výrobků

Prepäťové ochrany (8 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2013


Prihlásiť