Test podlahových a tyčových vysávačov 2013

Publikované v časopise 6/2013

Vysávače zlyhávajú vo svojej základnej funkcií, v zachytávaní prachu. Tretina testovaných podlahových a väčšina tyčových vysávačov neponúka dostatočne účinnú filtráciu. Niektoré podlahové typy majú problém aj s vysávaním nečistôt.

Účinné vírenie prachu

Vysávač pochádza od slova vysávať. Jeho úloha je zobrať nečistoty a prach z podláh či iných povrchov a zachytiť ich vo vrecúšku alebo prachovej nádobe. Pokiaľ sa vám zdá táto definícia ako zbytočná, vedzte, že mnohí výrobcovia o nej často asi nepočuli. Medzi vysávačmi, ktoré sme zaradili do testu, je množstvo lacných (a teda predávanejších) typov, ale najlepší vysávač z testu stojí prakticky rovnako ako ten najhorší. Lacná kvalita teda existuje. Prieskum spoľahlivosti však ukázal, že medzi najspoľahlivejšie vysávače patria výrobky značiek Miele a Dyson, teda kvalitné a drahé vysávače. Pokiaľ chcete, aby vám vysávač bez problémov vydržal trebárs desať rokov, je výhodnejšie siahnuť hlbšie do vrecka. Najväčším prekvapením celého testu je ale množstvo vysávačov s veľmi nekvalitnou filtráciou. Rovnako ako v minulosti sú medzi tými najhoršími aj typy s HEPA filtrami. Kvalitný filter (ktorými HEPA filtre všeobecne sú) je nanič, pokiaľ je celý vysávač zle spracovaný a prach si nájde cestu von inokade. To však nie je jediný nedostatok. Zlé spracovanie a šetrenie materiálom sa prejavuje aj v praktických aspektoch viditeľných na prvý pohľad. Krátka trubicavysávača Daewoo umožňuje pohodlné držanie v maximálnej výške 66 centimetrov. Pokiaľ ste vyšší, je váš pás (tam, kde trubicu vysávača držíte) vo výške jeden meter aj vyššie. Kratšie trubice aj prívodné káble sú zrejme súčasťou triku, ako vyrobiť lacný vysávač na úkor pohodlia. Zanussi, Bravo, Fagor, Daewoo a Concept majú dosah necelých osem metrov, čo je skoro o tri metre menej ako najlepšie značky.

Vrecká do vysávačov stoja veľa a dobrý bezvreckový vysávač je len drahý Dyson. Preto je dôležité mať vysávač s čo najväčšou kapacitou vrecúška. Navyše nesmie pri postupnom plnení vrecka dochádzať k prílišnému úbytku sacieho výkonu. Tak budete mať zaistenú ekonomickú prevádzku a nebudete musieť každú chvíľu vrecúško meniť. Nemyslite si ale, že stačí kúpiť veľké vrecúško. Maximálna kapacita vrecka je pochopiteľne daná tým, ako sa dokáže vo vnútri vysávača nafúknuť. A v tom sa jednotlivé typy líšia. Najväčší, skoro štvorlitrový objem ponúka Philips FC 9194, polovičnú kapacitu má malý Philips FC 8455 alebo Rowenta. Bezvreckové vysávače majú všeobecne menšie nádoby, čo znamená, že pri ich čistení nevznikajú náklady navyše, ale nevyhnete sa „viacerým prácam“ v podobe opätovného stretnutia sa s už povysávaným prachom a nečistotami.


Testované výrobky - tyčové vysavače (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vysávače tyčové (10 výrobků)
poslední aktualizace: 5.6.2013
Vysávače (108 výrobků)
poslední aktualizace: 31.7.2014


Prihlásiť