Test detských autosedačiek 2013

Publikované v časopise 6/2013

V každoročnom teste detských autosedačiek, odborne povedané detských istiacich systémov, sme tentoraz podrobili dôkladným skúškam 15 typov. Ako vždy sme sa zamerali na úroveň ochrany, jednoduchosť použitia, ergonómiu, kvalitu spracovania, údržbu a tiež na obsah nežiaducich látok. Dve sedačky dosiahli celkovo hodnotenie veľmi dobre, deväť dobre, neprepadla ani jedna.

V našom poslednom teste detských autosedačiek sme vás informovali o novom predpise Európskej hospodárskej komisie, ktorý má nahradiť súčasnú normu UN ECE R44. Vojsť do platnosti by mal pravdepodobne 9. júla tohto roku a prináša dôležité zmeny. Po niekoľkoročnom úsilí sa spotrebiteľským organizáciám, v spolupráci s autoklubmi, konečne podarilo presadiť požiadavku na zaradenie bočných nárazových skúšok do homologačných testov nových typov autosedačiek. Pre bezpečnosť je to obrovský krok vpred.

Ďalšou zmenou je ukončenierozdelenia autosedačiek do skupín podľa váhy dieťaťa (0, I, II alebo III), teraz bude rozhodujúca výška. Výrobcovia dostanú voľnú ruku v určovaní „kategórií“ sedačiek, ktoré budú uvádzať na trh – napríklad budeme vídať sedačky pre deti od 40 do 100 centimetrov. V poradí treťou novinkou je povinnosť prevážať všetky deti do 15 kilogramov váhy v bezpečnejšej polohe proti smeru jazdy – záťaž na ich nedostatočne vyvinutú krčnú chrbticu je pri náraze minimálna, pretože sedačka podopiera celé telo a pohyb medzi hlavičkou a hornou časťou tela úplne eliminuje. A poslednou novinkou je, že detské autosedačky so systémom isofix a podpornou nohou môžu tiež získať označenie „polouniverzálna“, pokiaľ vozidlá, v ktorých budú používané, budú mať pre ne prispôsobené sedadlá a tiež podlahu (budú označené „i-size compatible“). Prvé autá s týmito sedadlami by sa mali objaviť až v roku 2014. Dovtedy budú nové autosedačky použiteľné iba s obmedzeným počtom kompatibilných áut.

Rodičia, ktorí práve zvažujú kúpu novej sedačky, sa nemusia obávať, že budú musieť hľadať typy homologované podľa novej smernice. Stále budú v predaji „tie staré“ (podľa normy ECE R44) a ich používanie nebude nijako obmedzené. Ani autosedačky v našom teste nenesú označenie i-size. Test týchto sedačiek pripravujeme v druhej polovici tohto roka.


Testované výrobky - autosedačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky (123 výrobků)
poslední aktualizace: 22.5.2014


Prihlásiť