Test zámkov na bicykel 2013

Publikované v časopise 5/2013

Potreba ochrániť svoj bicykel sa zvyšuje so stúpajúcou kúpnou cenou ale tiež aj v miestach, kde opakovane dochádza k ich krádežiam. Vyskúšali sme preto všetky dostupné typy zámkov na bicykel – podkovy, obrnené zámky, skladacie zámky, reťaze a špirály, aby sme zistili, akú mieru ochrany poskytujú. Výsledok? Tie najodolnejšie zlodejov aspoň poriadne zdržia.

Porovnanie 28 zámkov ukázalo, že úroveň ochrany priamo súvisí s množstvom použitého materiálu alebo hrúbkou. Najodolnejšie zámky dokázali odrážať útoky zlodejov dlhšie než tri minúty, čo je podľa nás dostatočná doba na to, aby si zlodeja niekto všimol. Úlohou zámku totiž nie je krádeži zabrániť, ale zlodeja od pokusu odradiť, alebo ho dostatočne zdržať.

Odolné, masívne zámky majú svoju nevýhodu, ktorou je vysoká hmotnosť. Na bicykli sa počíta „takmer každý gram“ a voziť so sebou až 1,5 kila navyše je dosť nepraktické, ak máte pred sebou dlhšiu trasu. Dôležitou vlastnosťou zámku je rovnako jeho rozsah, teda akú veľkú časť bicykla dokáže obopnúť. Ideálny variant je, aby spoločne s rámom boli k pevnej prekážke uzamknuté aj obidve kolesá.

V teste sa tiež dočítate, že zamknutý bicykel na chodbe panelákamôže byť pri zásahu hasičov považovaný za prekážku, ktorú bezodkladne a s použitím hrubej sily odstránia.


Testované výrobky - zámky na kolo (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zámky na bicykel (28 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2013


Prihlásiť