Test kuchynských robotov 2013

Publikované v časopise 5/2013

Ponuka kuchynských robotov je pestrá a ich možnosti široké. Väčšina bez problému šľahá, mieša a mnohé zvládnu aj strúhanie, krájanie, prípadne aj rad ďalších činností. Na trhu sú veľké a silné prístroje schopné pripraviť väčšie množstvo cesta, ale aj menšie modely pre menej náročných kuchárov a malé domácnosti. Test ukázal, že kvalitný robot nemusí stáť veľa, záleží však na tom, čo od neho očakávate.

Či už často pečiete, varíte alebo si radi pochutíte na ľahkom šaláte alebo kokteily, prácu aj námahu pri spracovaní potravín vám ušetrí kuchynský robot. Sú medzi výkonmi jednotlivých modelov významnejšie rozdiely? Vybrali sme 17 prístrojov v cenových reláciách od 60 do 600 EUR a podrobili ich sérií praktických skúšok. Okrem iného sme posudzovali, ako dobre šľahajú, mixujú, miesia, sekajú, krájajú či strúhajú. Okrem kvality prípravy pokrmov sme hodnotili tiež jednoduchosť obsluhy, hlučnosť, konštrukciu a spracovanie alebo bezpečnosť.

Nákup pomocníka do kuchyne je dobré neurýchliť a starostlivo zvážiť, v akom množstve a aké pokrmy chcete s jeho asistenciou pripravovať. Menej náročných zaujmú skôr roboty „klasickej“ konštrukcie so spodným pohonom. Sú ľahšie, obvykle zaberú menej miesta, nehodia sa však na prípravu väčšieho množstva cesta. Pre veľké rodiny a náročnejších kuchárov sú vhodné robustné a silné roboty s výklopným ramenom, ktoré šľahajú, miešajú a miesia zhora.

Testy ale ukázali, že vzťah medzi cenou, možnosťami a výkonmi rozhodne nie je jednoznačný. Je celkom možné, že vašim požiadavkám celkom vyhovie niektorý  z lacnejších robotov.


Testované výrobky - kuchyňské roboty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kuchynské roboty (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2013


Prihlásiť