Test kotúčových píl 2013

Publikované v časopise 5/2013

Riziko spojené s prevádzkou kotúčovej píly nemusí spočívať len v odrezaných prstoch. Dve z testovaných modelov ohrozujú úrazom elektrickým prúdom vďaka konštrukčným nedostatkom. Väčšina píl nepatrí medzi odolnévýrobky. Polovica výrobkov, a to aj tie drahšie, mali problém s presnosťou alebo čistotou rezu. Prinášame aj praktické rady, aké kritériá by mala kvalitná píla splniť. 

Okružná či kotúčová píla je neodmysliteľnou výbavou každého, kto sa venuje práci s drevom. Nemusíte byť práve profesionálni stolári. Cirkulárku do ruky využijete napríklad vtedy, keď si potrebujete odrezať novú dosku na kuchynskú linku. O to väčšie môže byť vaše prekvapenie, keď namiesto pekne a rovno odrezanej dosky získate rozstrapkaný, nakrivo odrezaný okraj. Píla by mala umožňovať rýchle rezanie rovných a presných kusov materiálu. Zobrať si elektrickú pílu namiesto ručnej, je pritom vhodnejšie aj pre neskúsených užívateľov – ľahšie pomocou nej dosiahnete rovný a hladký rez. Vhodné sú hlavne pri materiáloch ako preglejka alebo drevotrieska, ktoré sa ručnou pílou režú mimoriadneťažko. Dobré píly umožňujú rezanie materiálu až do šírky približne 60 milimetrov a rez v náklone až 45 stupňov.

Testované modely sa výrazne odlišujú nie len cenou, ale aj podanými výkonmi. Nájdeme medzi nimi ľahké, kompaktné a výkonné modely, ako je Narex, ale aj také, s ktorými veľa presných rezov neurobíte a pri práci sa budete zbytočne namáhať. Pomerne veľké rozdiely sú v životnosti a odolnosti jednotlivých modelov. Týka sa to nie len samotného motoru, ale aj odolnosti plastových a kovových častí. Veľká časť píl neprežila ani jediný pád na zem. Pri niektorých testovaných modeloch sme sa stretlis bezpečnostnými nedostatkami, ktoré môžu zapríčiniť úraz elektrickým prúdom.


Testované kotoučové pily (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kotúčové píly (10 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2013


Prihlásiť