Test kotúčových píl 2013

Publikované v časopise 5/2013

Riziko spojené s prevádzkou kotúčovej píly nemusí spočívať len v odrezaných prstoch. Dve z testovaných modelov ohrozujú úrazom elektrickým prúdom vďaka konštrukčným nedostatkom. Väčšina píl nepatrí medzi odolnévýrobky. Polovica výrobkov, a to aj tie drahšie, mali problém s presnosťou alebo čistotou rezu. Prinášame aj praktické rady, aké kritériá by mala kvalitná píla splniť. 

Okružná či kotúčová píla je neodmysliteľnou výbavou každého, kto sa venuje práci s drevom. Nemusíte byť práve profesionálni stolári. Cirkulárku do ruky využijete napríklad vtedy, keď si potrebujete odrezať novú dosku na kuchynskú linku. O to väčšie môže byť vaše prekvapenie, keď namiesto pekne a rovno odrezanej dosky získate rozstrapkaný, nakrivo odrezaný okraj. Píla by mala umožňovať rýchle rezanie rovných a presných kusov materiálu. Zobrať si elektrickú pílu namiesto ručnej, je pritom vhodnejšie aj pre neskúsených užívateľov – ľahšie pomocou nej dosiahnete rovný a hladký rez. Vhodné sú hlavne pri materiáloch ako preglejka alebo drevotrieska, ktoré sa ručnou pílou režú mimoriadneťažko. Dobré píly umožňujú rezanie materiálu až do šírky približne 60 milimetrov a rez v náklone až 45 stupňov.

Testované modely sa výrazne odlišujú nie len cenou, ale aj podanými výkonmi. Nájdeme medzi nimi ľahké, kompaktné a výkonné modely, ako je Narex, ale aj také, s ktorými veľa presných rezov neurobíte a pri práci sa budete zbytočne namáhať. Pomerne veľké rozdiely sú v životnosti a odolnosti jednotlivých modelov. Týka sa to nie len samotného motoru, ale aj odolnosti plastových a kovových častí. Veľká časť píl neprežila ani jediný pád na zem. Pri niektorých testovaných modeloch sme sa stretlis bezpečnostnými nedostatkami, ktoré môžu zapríčiniť úraz elektrickým prúdom.


Testované výrobky - kotoučové pily (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kotúčové píly (10 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2013


Prihlásiť