Test automatických práčok 2013

Publikované v časopise 4/2013

V laboratóriu sme roztočili bubny jedenástich práčok s predným plnením (max. 8 kg bielizne) a ôsmim s plnením vrchným (max. 6 kg bielizne). Výsledky neboli prekvapujúce a len potvrdili naše predchádzajúce testy. S praním práčkyproblémy nemali, ale do plákaniasa im veľmi nechcelo. Dôvodom je stále menšie množstvo vody, kvôli čomu sa bielizeň poriadne nevypláka. Porovnali sme tiež oba typy práčok medzi sebou a hľadali ich výhody a nevýhody.

Práčky s predným plnením majú celkovo vyšší prací účinok a lepšie odstreďujú. Ukázali sa tiež ako menej hlučné, čo už môže byť dôležité kritérium pri rozhodovaní o kúpe práčky, pokiaľ bývate napríklad v panelovom dome. Práčky s vrchným plnením sú zase prívetivejšie z hľadiska obsluhovania a nastavovania programov a tiež úspornejšie čo sa týka spotreby vody aj elektrickej energie.

Úspora vody v súčasnosti znamená, že množstvo vody pre prací cyklus už je tak nízke, že sa až čudujeme, ako "dobre" zvládnu práčky odstrániť škvrny a špinu. Našťastie im v tom pomáhajú moderné pracie prostriedky, ktoré obsahujú rôzne bielidlá a zmäkčovacie látky. Málo vody sa tiež negatívne prejavuje na schopnosti bielizeň dôkladne vyplákať a dostať z nej prací prostriedok. Ľuďom s citlivou pokožkou preto odporúčame radšej bielizeň vyplákať opakovane.

V priebehu marca sme rozoslali našim odberateľom dotazník zameraný na spoľahlivosť automatických práčok a ich najčastejšie problémy a poruchy. Výsledky nájdete v celom teste.


Testované výrobky - pračky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Práčky (113 výrobků)
poslední aktualizace: 3.10.2013


Prihlásiť