Ako si vybrať tyčový mixér

Obsah novembrového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2023 Obsah novembrového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.10.2023

Tyčový mixér je šikovným pomocníkom pre tých, ktorí si radi pripravujú pokrmy z čerstvých surovín. Je vhodný pre milovníkov ovocných koktailov, polievok alebo omáčok, ale aj pre rodičov malých detí, ktorým uľahčí prípravu detskej výživy. Mal by byť rýchly, dobre ovládateľný a ľahko umývateľný.

Pomocníci v kuchyni

So spracovaním surovín, prípravou pokrmov či pečením vám pomôže široká škála spotrebičov, nielen z kategórie robotov a mixérov. Poradíme vám, ako sa v ich ponuke zorientovať a vybrať ten pravý.

  1. Ako sa vyznať v príslušenstve kuchynského robota
  2. Ako vybrať kuchynský robot
  3. Ako si vybrať tyčový mixér
  4. Ako si vybrať ručný šľahač
  5. Ako vybrať stolný alebo smoothie mixér

Označenie tyčový, čiže ponorný mixér, nám mnohé napovedá. Ide o drobný spotrebič, ktorý sa pri použití drží v ruke. Dolná časť je zakončená rotujúcimi čepeľami a ponára sa do spracovávaného pokrmu alebo nápoja. Možnosti jeho použitia sú širšie ako pri klasickom stolnom mixéri, a to najmä vďaka konštrukcii a tvaru, ktoré umožňujú mixovať priamo v hrnci či inej nádobe.

Základné mixéry

Najjednoduchšie modely sa dodávajú iba s takzvanou nohou na mixovanie, ktorá disponuje jedným univerzálnym nožom. Využijete ich napríklad pri príprave polievok, koktailov, pyré alebo domácej majonézy. Aj tieto základné modely sa zvyčajne dajú rozložiť (oddeliť tyč na mixovanie od časti s tlačidlami a motorčekom), čím sa ľahšie čistia a uskladňujú.

Lepšie vybavené mixéry

S mnohými modelmi získate v balení aj sekáčik, ktorý si poradí napríklad s orechmi, bylinkami alebo cibuľou. Ide o samostatnú nádobku s odnímateľným nožom (pred nákupom vám odporúčame zistiť si jej objem, pretože sa môže výrazne líšiť). Otočnú čepeľ vnútri poháňa motorček mixéra.

Ďalšou možnou výbavou je metla, vďaka ktorej sa mixér ľahko premení na šľahač. Niektoré prístroje sa dodávajú aj s ďalšími nadstavcami určenými napríklad na prípravu zemiakovej kaše alebo krémovej polievky (s rozšíreným zakončením tyče na mixovanie). Ak radi pijete miešané nápoje (alkoholické aj bez alkoholu), poobzerajte sa po modeli umožňujúcom drvenie ľadu. Táto schopnosť nie je pri tyčových mixéroch samozrejmosťou.

Pri výbere môžete nájsť aj tyčové mixéry, ktoré sa dodávaným príslušenstvom a funkciami blížia klasickým kuchynským robotom. Okrem vyššie spomínaných funkcií zvládnu aj krájať a strúhať.

Ak si najskôr kúpite len základný mixér a neskôr si uvedomíte, že by ste využili aj prídavné nadstavce, v niektorých prípadoch sa dajú dokúpiť. Pretože dokupovanie nie je pravidlom a väčšinou musíte hľadať nadstavec presne zodpovedajúci konkrétnemu typu mixéra, je lepšie, keď si priamo zaobstaráte daný model vrátane príslušenstva. Práve tým sa často líšia výrobky v rámci rovnakej súpravy. Náš test však ukázal, že bohaté príslušenstvo automaticky neznamená vyššiu kvalitu.

Ovládanie

Tyčový mixér je spotrebič, ktorý sa pri použití drží v jednej ruke a po celý čas prevádzky musí byť stlačený ovládací spínač. Preto je vhodné si pred kúpou prístroj ohmatať a overiť, či sa ústredné tlačidlo ľahko stláča a či je vhodne umiestnené. Ťažšie modely tyčových mixérov vážia vyše kilogramu, a ak dobre nepasujú do ruky, môže byť ich použitie menej pohodlné.

K pohodlnému ovládaniu prístroja prispieva aj dobre viditeľné značenie ovládacích prvkov (nielen hlavného a turbo spínača, ale aj regulácia rýchlosti). Pri držaní niektorých modelov nám môže ruka zakrývať škálu rýchlostných stupňov, čo je dosť nepraktické.

Výhodou je pogumovaná rukoväť, ktorá znižuje riziko, že sa bude prístroj šmýkať v mokrých rukách. Protišmykovú úpravu oceníte aj pri ďalšom dodávanom príslušenstve: pri niektorých modeloch, môžete napríklad použiť ako protišmykovú podložku vrchnák na nádobu na sekanie a mixovanie.

Regulácia rýchlosti

Niektoré tyčové mixéry si vystačia s jednou základnou rýchlosťou a režimom turbo, iné ponúkajú až dvadsať rýchlostí. Princíp regulácie rýchlosti sa odlišuje v závislosti od typu mixéra. Pri niektorých sa rýchlosť nastavuje tlačidlom, pri iných posuvným kolieskom alebo napríklad intuitívnym režimom (čím viac tlačidlo stlačíte, tým rýchlejšie mixér mixuje).

Pri výbere mixéra však na počet ponúkaných rýchlostí neberte prehnaný ohľad − ako ukázal náš test, na výsledky tento parameter zasa až taký veľký vplyv nemá.

Umývanie

Tyčové mixéry sa vďaka svojej konštrukcii ľahko umývajú pod tečúcou vodou. Odnímateľné nadstavce aj ďalšie príslušenstvo sa dajú často dať aj do umývačky. Túto skutočnosť si však pred nákupom overte, pretože sa to pri jednotlivých modeloch aj výrobcoch výrazne líši. Pri aktuálne testovaných mixéroch je zoznam častí umývateľných v umývačke uvedený pri každom výrobku.

Databáze testovaných výrobků

Tyčové mixéry (79 výrobků)
poslední aktualizace: 9.11.2021


Prihlásiť