Test alternatívnych pracích prostriedkov 2013

Publikované v časopise 3/2013

Okrem používania bežných pracích prostriedkov sú aj iné spôsoby, ako sa dá bielizeň vyprať alebo z nej odstrániť škvrny. Sú to všelijaké žlčové a jadrové mydlá v pevnom i tekutom stave, pracie gély z mydlových orechov, ekologické alebo prírodné prostriedky a mydlové slizy. Porovnali sme ich s obyčajnou vodou i bežným pracím práškom, našli najúčinnejšiu metódu a k tomu zistili niekoľko zaujímavostí z kuloárov práčovní. Napríklad, že na penu môžete zabudnúť.

Pri pracích prostriedkoch sme sa v prvom rade zamerali na to najdôležitejšie, ich prací účinok, respektíve schopnosť odstraňovať škvrny. Postupne sme použili všetky typy alternatívnych pracích prostriedkov a našli najúčinnejšiu metódu. Bežné pracie prostriedky obsahujú bielidlá, ktoré sa postarajú o to, aby bielizeň bola biela. Zaujímalo nás preto, ako to zvládnu prírodné prostriedky.

Ďalej sme zisťovali,  ako veľmi jednotlivé prostriedky znečisťujú odpadovú vodu a porovnali ich s bežným „pracím práškom“. Možno tušíte, ako to dopadlo, ale z testu vyplynuli aj iné zaujímavosti. Napríklad, že niektoré typy prostriedkov škodia nielen životnému prostrediu, ale aj vašej práčke.

Mimochodom, viete, že na pranie sa dá použiť aj akýsi sliz?Prihlásiť