Ako vybrať kávu

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 22.12.2023

Pretože cena kávy je pomerne vysoká, chráni spotrebiteľa pred jej falšovaním potravinárska vyhláška č. 187/2023 Zb. V uvedenom právnom predpise sa uvádza, že kávou sa rozumejú iba semená kávovníka rodu Coffea zbavené pergamenovej šupky a pražená káva nesmie obsahovať akýkoľvek prídavok kávovín čiže náhradiek kávy vyrábaných z iných surovín. Súčasne určuje, že v káve musí byť najmenej 0,6 percenta kofeínu, čo je pre predstavu šesť gramov kofeínu v kilograme kávy. V praxi môžeme v kilograme praženej kávy očakávať 11 až 20 g kofeínu.

Kofeín robí z kávy povzbudzujúci nápoj a mali by sme vedieť, že jeho obsah sa v rôznych druhoch kávy líši. Množstvo obsiahnutého kofeínu na etiketách nenájdeme, nejde o povinný údaj. Kofeín sa dá zhruba odhadnúť, keď etiketa uvádza, či káva pochádza z arabiky alebo z robusty. Všeobecne platí, že jemnejšia arabika obsahuje asi polovičné množstvo kofeínu oproti drsnejšej a menej cenenej robusty. Zjednodušene sa dá povedať, že arabiku pijeme kvôli chuti, robustu na povzbudenie. Informáciu o použitom druhu kávy nemusíme dostať vždy. Nejde totiž o povinnosť a záleží len na dobrovoľnosti výrobcov.

Zrnková alebo mletá? Pražená káva sa predáva buď zrnková, alebo mletá. Výhodou zrnkovej kávy je lepšia skladovateľnosť kávy v načatom obale. Vyhláška pri zrnkovej káve pripúšťa výskyt až 2,4 % prímesí, čo znamená prepražené, čierne alebo svetlé kávové zrná bez typickej kávovej vône. Rozhodne preto neuškodí kávu pred mletím alebo vsypaním do zásobníka kávovaru dôkladne prezrieť.

Mletá káva je vhodnejšia na rýchlejšie spotrebovanie, pretože po načatí obalu ľahšie stráca arómu. Pre mletú kávu vyhláška stanovuje, že musí byť zomletá jednotne. Na etikete sa uvádza, či je mletá káva balená vákuovo alebo v inertnom plyne. To sa však dá spoznať aj na prvý pohľad. Vákuované balenia mávajú tvar kvádra, s inertným plynom sa balia do klasických vrecúšok.

Dátum minimálnej trvanlivosti je dôležitým vodidlom na výber, čím vzdialenejší je, tým lepšie.

Krajina pôvodu kávy nie je povinný údaj. Nájsť túto informáciu môžeme iba na niektorých luxusnejších výrobkoch. Kvôli informácii doplňme, že káva sa v súčasnosti pestuje v 70 krajinách sveta, polovicu celkovej úrody pestujú iba tri z nich. Najväčším pestovateľom je Brazília, ktorá sa podieľa na tretine svetovej produkcie kávy, nasleduje Vietnam s 12,5 % a Kolumbia s 8,5 % podielu na svetovom zbere.

Najkvalitnejšia je káva z Kolumbie, kde sa pestuje iba jemná arabika, zatiaľ čo vo Vietname je to výhradne robusta s drsnejšou chuťou. V Brazílii rastie robusta aj arabika, lenže zvyčajne nie je jej chuť taká jemná ako kolumbijská arabika. Rozdiel v kvalite dokladajú aj ceny kávy na európskych burzách z polovice decembra 2023. Kvôli lepšej orientácii sme hmotnosť v librách premenili na kilogramy.

kolumbijská jemná 4,59 USD/kg
iná jemná  4,62 USD/kg
brazílská natural 4,02 USD/kg
robusta 2,78 USD/kg

(Zdroj: ICO, denný indikátor cien, december 2023)

Databáze testovaných výrobků

Zrnková káva (15 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023
Pražená mletá káva (27 výrobků)
poslední aktualizace: 3.1.2013


Prihlásiť