Ako si vybrať cyklistickú prilbu

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.4.2018

Najdôležitejším pravidlom pri výbere cyklistickej prilby je vyskúšať si ju. Najlepšie priamo v obchode, prípadne môžete využiť štrnásťdňovú lehotu na vrátenie, ak si prilbu objednáte cez internet a potom zistíte, že vám nesedí.

Na čo sa sústrediť.

Hmotnosť: Čím je prilba ľahšia, tým je to pre cyklistu pohodlnejšie. Ako sa medzi profesionálmi hovorí, na bicykli sa počíta každý gram. Ak kupujete prilbu dieťaťu, uistite sa, že nie je príliš ťažká, aby nadmerne nezaťažovala krčnú chrbticu. Dieťa by potom totiž prilbu mohlo odmietať nosiť.

Veľkosť: Uvádza sa obvod hlavy v centimetroch. V závislosti od konkrétneho tvaru hlavy môže byť prilba tesná, alebo, naopak, príliš voľná. Deťom nekupujte väčšiu prilbu; cenou za to, že ju budú môcť dlhšie nosiť, je výrazné zníženie ochrany. Dôležité je, aby prilba na hlave vždy dobre sedela. Len tak bude môcť poskytnúť v rámci svojich možností najväčšiu možnú ochranu.

Zapínanie: Nastavenie dĺžky remienka pod bradou a upravovanie veľkosti prilby po obvode sú dôležité vlastnosti prilby. Pri väčšine remienkov je možné upravovať dĺžku, no niektoré prilby sú už  vybavené novým systémom (Trifix), ktorý nie je potrebné nastavovať. Obvodový sťahovací systém, ktorým sa upravuje veľkosť prilby, sa najčastejšie ovláda pomocou otočného krúžku na temene hlavy − keď otáčate na jednu stranu, prilba sa uťahuje a naopak. Môžete sa však stretnúť aj s inými variantmi ovládania. Pracka, ktorou sa zapína pásik pod bradou, by sa mala dať ľahko rozopnúť a tiež ovládať jednou rukou.

Výstelka: Zabezpečuje, aby bolo nosenie prilby pohodlné. Je výhodné, keď sú spolu s prilbou dodávané náhradné vložky, pretože najmä vplyvom potu sa mäkká výstelka ľahko zničí.

Šilt: Mal by byť odnímateľný a nemal by obmedzovať výhľad. Väčšinou je to výbava prilieb určených na jazdu v teréne alebo prilieb na voľný čas. Jeho úlohou je nielen chrániť pred slnečnými lúčmi, no tiež napríklad pred konármi, odletujúcimi kamienkami a ďalšími nebezpečnými predmetmi.

Reflexné materiály: Mali by byť na každej prilbe a obzvlášť na prilbe určenej na jazdu po ceste, pretože v súčasnej hustej premávke je akékoľvek zviditeľnenie výhodou. Niektoré prilby sú vybavené aktívnym osvetlením (často je to súčasť krúžku, ktorým na temene hlavy ovládate obvodový sťahovací systém), pri zapínaní však môže nepríjemne tlačiť. Takže opäť platí − prilbu si dobre vyskúšajte.

Databáze testovaných výrobků

Cyklistické prilby pre deti (18 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2020
Cyklistické prilby pre dospelých (22 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Prihlásiť