Ako si vybrať vŕtačku

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2020 Obsah dubnového dTestu

Aktualizováno: 9.2.2018

Pred výberom vŕtačky si ujasnite, do čoho budete vŕtať, či budete iba vŕtať, alebo aj skrutkovať. Akumulátorové vŕtačky zvládnu ľahšiu prácu aj skrutkovanie, pre ťažšie úlohy budete potrebovať vŕtačku s káblom.

Akumulátorové vŕtačky

Sú určené predovšetkým na skrutkovanie, pretože majú široké nastavenie krútiaceho/priťahujúceho momentu, ktorým regulujete silu potrebnú na utiahnutie skrutky/drevoskrutky. Reč je o jednorýchlostných akumulátorových vŕtačkách. Dvojrýchlostné modely sú univerzálnejšie, jednu rýchlosť majú určenú na skrutkovanie, druhú na vŕtanie. Niektoré sú vybavené aj príklepom.

Väčšina modelov na trhu je vybavená možnosťou zmeny smeru otáčania, vďaka čomu sa dá skrutka nielen zaskrutkovať, ale aj vyskrutkovať. Overte si, či je možné uchytiť bity priamo na os vretena − využijete to hlavne pri používaní vŕtačky v stiesnených priestoroch, keď sa odoberú svorné čeľuste a tým sa ušetrí niekoľko centimetrov. Užitočným prvkom výbavy je aj LED osvetlenie pracovného miesta.

Všetky testované aku modely majú elektronickú ochranu proti preťaženiu, nabíjačky sú vybavené ochranou proti prebitiu batérie. Na trhu sú dva typy batérií: niklovo-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory a modernejšie lítiovo-iónové (Li-ion) akumulátory. Druhé menované sú výhodnejšie, pretože majú vyššiu kapacitu, menej trpia samovybíjaním a pamäťovým efektom, ktorý pri neúplnom vybití alebo nabití znižuje kapacitu batérie. Na druhej strane sú akumulátory technológie Li-ion drahšie.

Druhá batéria by mala byť súčasťou výbavy, aby bolo možné pracovať, pokiaľ možno, nepretržite. Kým jedna batéria bude v nabíjačke, druhá bude vo vŕtačke. Súčasťou balenia by mala byť aj nabíjačka, ktorá zvládne rýchlo dobiť batériu do jednej hodiny, teda takzvaná rýchlonabíjačka. Až potom sa môže pracovať nepretržite. Z praxe môžeme odporučiť, aby minimálna kapacita batérie bola 2 Ah a napätie 18 V.

Elektrické vŕtačky bez príklepu

Sú vhodné na vŕtanie dier menšieho priemeru do dreva, plastu a iných mäkkých materiálov. Spoliehajú sa predovšetkým na vysoký počet otáčok, až 3 000 ot./min. Na skrutkovanie sa nehodia, pretože im chýba vysoký krútiaci moment.

Elektrické vŕtačky s príklepom

Podobne ako elektrické vŕtačky bez príklepu majú vysoký počet otáčok. Kvôli lepšiemu vŕtaniu do tvrdých materiálov si pomáhajú príklepovým mechanizmom s rýchlosťou až 60-tisíc príklepov za minútu. To stačí na menej náročné vŕtanie do tehlových stien, mäkšieho kameňa a betónu.

Väčšina príklepových vŕtačiek má iba jednu rýchlosť s vyššími otáčkami a nižším krútiacim momentom, a nehodia sa preto na skrutkovanie.

Dvojrýchlostné modely už majú lepší pomer otáčok a krútiaceho momentu a môžete ich využiť aj na skrutkovanie. Nebude to však veľmi pohodlné, pretože sú ťažšie ako akumulátorové vŕtačky (hmotnosť príklepovej vŕtačky by mala byť do troch kilogramov) a navyše po uvoľnení spínača nemajú okamžitú brzdu motora, takže sa zotrvačnosťou ešte dotáčajú. To je pri skrutkovaní nepraktické, po chvíli aj otravné.

Ideálna vŕtačka by mala mať automatickú aretáciu vretena, vďaka ktorej sa dajú ľahko vymeniť bity alebo vrtáky jednou rukou. Skľučovadlo, čiže zvieracie čeľuste, by mali mať maximálny priemer 13 milimetrov, aby sa dali použiť väčšie bity. Manuálne nastavenie otáčok je výhodou, pretože tak môžete regulovať rýchlosť vŕtania. Zamerajte sa aj na prítomnosť druhej rukoväti, ktorá je potrebná na náročnejšie práce s vŕtačkou. Prívodný kábel by nemal byť kratší ako tri metre a pre jeho dlhšiu životnosť je vhodné, aby bol pogumovaný. Guma na rozdiel od plastu navyše v nízkych teplotách netvrdne a zachováva si svoju ohybnosť.

Vŕtacie kladivá

Sú najlepšie riešenie na vŕtanie do železobetónu, panelu alebo tvrdého kameňa. Väčšina sily sa dodáva s pneumatickým príklepom, preto nepotrebujú také vysoké otáčky. Nízka rýchlosť, naopak, môže byť problémom pri presnejšom vŕtaní do mäkkých materiálov. Vŕtacie kladivá často umožňujú aj sekanie.

Databáze testovaných výrobků

Vŕtačky (39 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2020


Prihlásiť