Podvodné e-maily

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Vydané: 26.12.2012   

Prišiel vám do schránky e-mail, v ktorom vám odosielateľ sľubuje výhru v lotérii, prevod dedičstva či skvelo platenú prácu z domu? Buďte veľmi opatrní! Tieto ponuky nezvyknú byť pravdivé a okrem toho sa z vás snažia vylákať osobné údaje, vrátane informácií o kreditnej karte či bankovom účte.

Páchatelia e-mailových podvodov sú veľmi prefíkaní. Podvádzanie ľudí je často ich prácou na plný úväzok, a to často prácou veľmi ziskovou.

Podvodníci hrajú na vaše city a využívajú vaše obavy. Na obete sa v poslednej dobe zameriavajú prostredníctvom presvedčivých falošných e-mailov.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že tieto podvody sa netýkajú len naivných a zraniteľných osôb, ale nás všetkých. Prečítajte si dôkladne nasledujúci text, aby ste tiež nenaleteli.

 

Sedem spôsobov ako rozpoznať podvod

Podvodným e-mailom sa vyhnete tak, že si položíte týchto sedem jednoduchých otázok. Pokiaľ aspoň na jednu z nich odpoviete „áno“, s veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o podvod.

  • Boli ste kontaktovaní úplne neočakávane?
  • Ponúka vám odosielateľ tak výhodné podmienky, že im nemôžete uveriť?
  • Boli ste požiadaní, aby ste vydali svoje osobné či bankové údaje alebo zaplatili vstupný poplatok?
  • Ste nútení k okamžitej reakcii?
  • Sú kontaktné údaje odosielateľa neurčité či nedôveryhodné (zamerajte sa na telefónne číslo, adresu sídla alebo bydliska)?
  • Obsahuje text správy gramatické alebo pravopisné chyby?
  • Ste žiadaní, aby ste všetko udržali v tajnosti?
     

 

Vyberte si kategóriu podvodných správ

 

 

Základné rady, na ktoré nikdy nezabúdajte

Nedôverujte správam, ktoré vám sľubujú veľké výhry, podozrivo lacný tovar, odmenu za prevod cudzieho dedičstva alebo od vás chcú príspevok pre postihnutých v rozvojových krajinách či zasiahnutých prírodnými katastrofami, pokiaľ nemáte dostatočnú istotu, že sa jedná o organizáciu, ktorá vám poskytuje dostatočné záruky.

Nereagujte na podozrivé e-mailové správy, ktorých odosielateľa nepoznáte a u ktorých nie je daný ani iný podstatný dôvod, prečo by vám odosielateľ mal posielať správu.

Neposkytujte svoje osobné a iné údaje prostredníctvom akýchkoľvek e-mailových správ.

Nešírte, nepreposielajte podvodné e-maily ďalej. Nebezpečenstvo spočíva v pripájaní automatických podpisov a uvádzaní vašich e-mailových adries pri týchto e-mailoch. Ľahko sa môže totiž stať, že vás budú upodozrievať z autorstva týchto správ.

 

Prihlásiť