Nové testy tabletov: Microsoft Surface RT

Publikované v časopise 12/2012

 

V minulom čísle sme priniesli test tabletov, od jeho vydania sa však ponuka rozrástla o niekoľko nových zaujímavých modelov. Reč je o Apple iPadu 4. generácie, jeho menšom bračekovi iPadu Mini či úplne novom tablete Microsoft Surface RT. Podrobné výsledky nájdete v on-line databáze na www.dtest.sk/tablety. Výsledky sú prístupné predplatiteľom dTestu.

 

Pred mesiacom sme titul víťaza testu pridelili Apple iPadu 3. generácie. Jeho nečakane uvedená štvrtá verzia (hodnotenie kvality veľmi dobre, 600 Eur za variant s 3G a 32GB pamäťou) je ešte o trochu lepšia. Od svojho predchodcu sa pritom výrazne nelíši. Má nový konektor a rýchlejší procesor, ktorý však naplno využijú skôr budúce náročné aplikácie a hry. Ani iPad Mini (hodnotenie kvality veľmi dobre, 470 Eurza variant s 3G a 32GB pamäťou) nijako z typicky vysokého štandardu výrobkov Apple nezľavuje, aj keď je de facto len menšou verziou staršieho iPadu 2 s lepším fotoaparátom.

Teraz sa však zamerajme na nováčika na poli tabletov, Microsoft Surface RT (hodnotenie kvality dobre, 500 Eur za variant s 32GB pamäťou) je prvým tabletom s operačným systémom Windows RT, teda „orezanou“ verziou nových Windows 8.

Od plnohodnotného variantu sa Windows RT líši predovšetkým tým, že neumožňuje spúšťať programy pre osobný počítače. Používať sa dajú iba predinštalované aplikácie (napr. odľahčená verzia Office 2013) a aplikácie ponúkané v obchode Windows Store navrhnuté špeciálne pre tablety.

Dielenské spracovanie tabletu je špičkové, kovový povrch pôsobí veľmi solídnym dojmom a prístroj je aj prekvapivo tenký. Kvôli jeho šírke je však držanie v ruke trochu nepraktické. Prínosom je stojan, bohužiaľ nedá sa voliť jeho sklon. Prevádzkový čas v testoch dosiahol takmer úctyhodných desať hodín pri prehrávaní videa a viac ako osem hodín pri surfovaní cez wi-fi.

Displej s uhlopriečkou 27 centimetrov poskytuje dostatok priestoru aj ostrý obraz, rozlíšenie 1366 x 768 bodov je viac ako dostatočné a vernosť farieb presvedčivá. Pri priamom porovnaní s dosiaľ neprekonaným jemným displejom iPadu 3. a 4. generácie napriek tomu určitý rozdiel poznáte. Displej je dobre čitateľný zo všetkých uhlov, a to aj na priamom svetle. Oproti mnohým iným tabletom sa navyše o niečo menej leskne, aj keď ani tu tento neduh nebol úplne odstránený. Na dennom svetle potom obraz trochu bledne, ale to je aj pri najlepších tabletoch bežné.

Zaujímavý doplnok predstavujú dve voliteľné klávesnice, ktoré sa k tabletu pripojujú magnetom a zároveň slúžia ako kryt displeja. Lacnejšiou voľbou je Touch Cover s dotykovými klávesmi, ktoré vôbec nevystupujú (oddelené sú plytkými žliabkami) a pri použití neposkytujú fyzickú spätnú väzbu. Spočiatku je tak písanie trochu neobratné, aj keď stále oveľa jednoduchšie ako na virtuálnej klávesnici na displeji. Drahší model Type Cover s mechanickými klávesmi je o poznanie lepší, ale pokiaľ nehodláte písať romány, možno vám bohato postačí lacnejší a tenší Touch Cover.

Celkovo je Surface RT z hľadiska hardwaru skutočne dobrý a výkonný. Aplikácie reagujú rýchlo, aj keď tohtoročné modely iPad stále pôsobia nepatrne svižnejším dojmom. K miernemu spomaleniu chodu môže dochádzať napríklad pri spustení väčšieho počtu aplikácií, ale nejde o vážnejší problém. Rozporuplnejší dojem však zanechala softwarová stránka veci.

Rovnako ako Windows 8, aj variant RT ponúka dve rozdielne prostredia: klasickú plochu známu z PC a modernejšie rozhranie Metro na báze interaktívnych dlaždíc. Nové prostredie na tablete funguje skutočne dobre, ale obsluha tradičného rozhrania pomocou dotykového displeja rozhodne nie je ideálna. Na vine sú hlavne trochu zdĺhavé ovládacie prvky. Vo Windows RT je použitie klasického prostredia obmedzené na predinštalované aplikácie ako Prieskumník, Internet Explorer alebo Office.

S aplikáciami sa spája pravdepodobne najväčšia nevýhoda tohto inak kvalitného prístroja. Tie, ktoré sme skúšali, síce pôsobia dobre, ale v súčasnosti ich nie je k dispozícií závratné množstvo. To je jedným z faktorov, ktoré by ste pri výbere mali brať do úvahy. Dá sa očakávať, že sa ponuka v nasledujúcich mesiacoch rozrastie, ale náskok tabletov s Androidom a hlavne iPadu je zatiaľ výrazný. Úplne inak to bude pri modeli Surface s plnohodnotnou verziou Windows 8 Pro, ktorá umožní inštalovať aj programy pre PC. Do predaja sa chystá začiatkom budúceho roka, bude však o poznanie drahšia, a preto bude konkurovať skôr ultrabookom.


Prihlásiť