Test mrazených filetov a filé 2012

Publikované v časopise 11/2012

 

Náhodne sme nakúpili 22 zmrazených filetov a filé. Našli sme medzi nimi dva výrobky, pri ktorých sme za navyše pridanú vodu nezaplatili ani korunu. Pri ďalších ôsmich, pri porovnávaní cien za 1 kg výrobku s cenou za 1 kg rybacieho mäsa, nás voda vyšla na 0,3 až 1,6 Eur. Rekordne najdrahšiu vodu predáva výrobca Frigoprima v glazovaných filetoch z tresky značky Frionor. Cena sa vyšplhala na 8,3 Eur.

 

Čo zistil dTest o hlboko zmrazených filetoch a filé?

Nekupujte vodu: Každému, kto kupuje zmrazené filety a filé, je zrejmé, že pri rozmrazovaní nejakú vodu pustia. Pokiaľ je vody do 5 %, nie je nutné ju uvádzať na obale. Často jej však je oveľa viac a vy si okrem ryby kupujete aj veľmi drahú vodu.

Klamanie spotrebiteľov: Nie všetky deklarované údaje sú pravdivé. Naše testovanie odhalilo okrem nadbytku vody aj to, že niektorí výrobcovia zatajujú prídavné látky a našli sme aj filety s nadlimitným množstvom fosfátov.

Kde je chyba: Nepriaznivej situácií nahráva Metodický pokyn stanovujúci jednotný postup pri kontrole označovania hlboko zmrazených rýb a rybacích výrobkov, platný v ČR od roku 2009. Pri výrobkoch s deklarovanou vodou sa nekontroluje tá voda, ktorá je do rýb nahnaná a zadržaná chemickými látkami.

Naše hodnotenie: Pri hodnotení sme brali do úvahy obsah rybacieho mäsa, prídavných látok, ťažkých kovov a deklaráciu.

dTest je tu pre vás. Tentoraz vám prináša informácie o hlboko zmrazených filetoch a filé. Ako neplatiť pri nákupe rýb za vodu? Predplaťte si časopis dTest a budete vedieť viac.


Filety a filé: Šťukozubec a treska (porovnat)

Mrazené filety a filé: Pangasius (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mrazené filety a filé: Pangasius (8 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2012
Filety a filé: Šťukozubec a treska (14 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2012


Prihlásiť