Test extra panenských olivových olejov 2012

Publikované v časopise 10/2012

 

Siahate po extra panenskom olivovom oleji s tým, že pre svoje zdravie robíte maximum? V tom prípade vás dTest nepoteší. Nie všetky výrobky spĺňajú to, čo od nich spotrebitelia očakávajú.

 

Čo zistil dTest o extra panenskom olivovom oleji?

Pozor na zem pôvodu: Ak sa zaujímate o extra panenský olej, zrejme viete, že najkvalitnejší olej pochádza z Talianska. Často na etikete nájdete zavádzajúce označenie, ale taliansky výrobok to nie je. Niektoré testované produkty nemali doloženú zem pôvodu.

Podvody s extra panenským olivovým olejom: Možno ani vám neunikol škandál v Taliansku spojený s extra panenským olivovým olejom falšovaného pôvodu. V našom teste sa falšovanie nepreukázalo.

Kvalita extra panenského oleja: Pri jednotlivých výrobkoch sa líši. Skúmali sme aj peroxidové číslo, ktoré prezradí aký je olej starý a aj to, či bol olej získavaný šetrným spôsobom. Čím nižšie peroxidové číslo, tým kvalitnejší je olej. Prinášame tiež výsledky ďalších testov.

Naše hodnotenie: Pri hodnotení kvality olivových olejov sme sa zamerali na senzorické hodnotenie, peroxidové číslo, voľné mastné kyseliny, pesticídy, polycyklické aromatické uhľovodíky a deklaráciu.

dTest je tu pre vás. Tentoraz prinášame výsledky vyznávačom stredomorskej stravy. Ako je to s kvalitou olivového oleja s označením extra panenský? Predplaťte si časopis dTest a budete vedieť viac. 


Testované výrobky - olivové oleje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Olivové oleje (17 výrobků)
poslední aktualizace: 1.10.2012


Prihlásiť