Ako si vybrať čierny čaj

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 20.8.2019

Prítomnosť kofeínu dáva čaju povzbudzujúce účinky, a tak je ranné pitie tohto nápoja osvedčeným štartom do nového dňa, zatiaľ čo popoludňajšia šálka znižuje únavu pred koncom pracovného času. Časovou úsporou je príprava čaju porciovaného v nálevových vrecúškach. Aby ste mali istotu, že východiskovou surovinou pre výrobu čaju bol práve čajovník, teda rastlina s latinským názvom Camellia sinensis, hľadajte na etikete slovo „pravý“.

Za čaj sa totiž podľa českej potravinárskej vyhlášky č. 330/1997 Zb. považujú výrobky nielen z čajovníka, ale aj z rôznych bylín alebo sušeného ovocia. Niektorí výrobcovia nahrádzajú označenie pravý čaj výrazom čaj 100 %. Zásady, ktorými sa v Česku označovanie predávaného čaju riadi, zhŕňa nasledujúci prehľad.

Čaj pravý smie byť podľa spomenutej vyhlášky vyrobený nielen z listov čajovníka a z jeho výhonov či púčikov, ale aj z jemných častí zdrevnatených stoniek, prípadne môže ísť o ich kombináciu.

Čierny, zelený alebo oolong? Na etikete vždy musíte nájsť jeden z týchto troch výrazov v spojení s názvom pravý čaj. Neoznačuje sa nimi odroda, ale spôsob spracovania čaju po zbere. To znamená, či a do akej miery v ňom prebehla fermentácia, čo je v bežnej praxi aj vo vyhláške používaný, aj keď nepresný výraz pre oxidáciu trieslovín (rastlinné polyfenoly) a ďalších látok v čajových listoch. Termín oolong sa užíva pre čaj pravý polofermentovaný. V čaji pravom zelenom fermentácia neprebehla.

Pridávať arómu alebo vôňu k pravému čaju sa smie, spotrebitelia však na to musia byť upozornení. Pri aromatizovanom čaji sa v blízkosti názvu uvádza „aromatizovaný“, pri ovoňanom čaji musí byť označenie „ovoňaný“.

Ochutený čaj je zmesou čaju pravého s inými vyhláškou povolenými rastlinami. Podiel pravého čaju však musí byť vyšší ako 50 % hmotnosti výrobku. K čaju je možné pridávať napríklad mätu, jazmín alebo ibištek.

Uvádzať zemepisný pôvod čaju vyhláška neukladá. Či je čaj indický, čínsky, alebo cejlónsky pod., zistíte len v prípade, keď to výrobca sám uvedie. Nie je zakázané miešať čaj z rôznych oblastí i krajín. Ak na výrobku nájdete označenie „anglický“ v spojení s čajom, neznamená to krajinu pôvodu, ale odkaz na tradíciu z čias, keď čaj do Európy vozili britskí obchodníci po mori, zatiaľ čo „ruský“ čaj dopravovali Rusi po súši.

Gramáž porciovaných čajov v nálevových vrecúškach sa líši, a tak môže byť uvarený nápoj v šálke rôzne silný. Na škatuľke porciovaného čaju venujte pozornosť nielen hmotnosti celkového obsahu, ale aj hmotnosti jednotlivých porcií. Niekedy býva jedno vrecko málo a dva sú už veľa.

Dátum minimálnej trvanlivosti je povinným údajom na etikete. Čím vzdialenejší je, tým lepšie. Odborníci tvrdia, že čaj by sa mal spotrebovať do roka od spracovania, potom už stráca kvalitu. Dátum výroby však spravidla nezistíte, nie je povinným údajom.

Databáze testovaných výrobků

Čierny čaj (12 výrobků)
poslední aktualizace: 3.9.2019


Prihlásiť