Návrh na oslobodenie od súdnych poplatkov

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Vydané: 1.4.2012   

Podanie žaloby je vo väčšine prípadov spojené s povinnosťou uhradiť súdny poplatok. V niektorých  prípadoch by táto povinnosť mohla znemožniť účastníkovi využiť súdnu ochranu, a preto zákon  pamätá na možnosť oslobodenia od tohto poplatku.

Pre akú situáciu je tento vzor vhodný?

Ak mimosúdne riešenie sporu nie je úspešné alebo možné, človeku spravidla nezostane iné, než svoj nárok vymáhať súdnou cestou. Súdne konanie je spojené s určitými nákladmi, najmä s poplatkovou povinnosťou, s prípadným nákladmi právneho zastúpenia, s nákladmi dôkazov atď. Súdny poplatok v prípade sporu o zaplatenie dlžnej čiastky je 6 % z tejto čiastky, minimálne však 16,50 €. Vo viacerých prípadoch je však stanovený jednorazovou sumou. Súdny poplatok predstavuje jednu zo základných podmienok konania, ak nie je uhradený, konanie sa zastaví. Súdne poplatky je možné uhradiť v hotovosti, platobnou kartou, poštovým poukazom na príslušný účet alebo prevodom z účtu v banke.

V niektorých prípadoch by výška súdnych poplatkov mohla znemožniť žiadateľovi uplatniť svoje právo súdnou cestou (napríklad v prípade sporov o vysoké finančné čiastky), a preto zákon zakotvil možnosť individuálneho oslobodenia od ich zaplatenia. Návrh na oslobodenie môže využiť žalobca (navrhovateľ), ktorý podal žalobu na súd a ktorého majetkové pomery sú nepriaznivé a v prípade absencie oslobodenia by mu pravdepodobne bolo znemožnené využiť právo na súdnu ochranu. Ide spravidla o osoby odkázané na sociálne dávky (osoby nezamestnané, osoby na materskej a rodičovskej dovolenke, osoby starajúce sa o zdravotne postihnuté osoby atď.).

Ak je účastníkovi priznané oslobodenie od súdnych poplatkov, môže byť účastník zvýhodnený aj v ďalších smeroch súdneho konania -  napr. takému účastníkovi môže byť na jeho žiadosť ustanovený právny zástupca, ak je to potrebné na ochranu jeho záujmov, nemožno mu uložiť povinnosť zložiť preddavok na trovy dôkazov atď.

 

Ako tento vzor využiť?

O oslobodenie od súdnych poplatkov je potrebné súd požiadať (či už súčasne so žalobou alebo kedykoľvek neskôr až do právoplatného rozhodnutia vo veci). Návrh sa podáva tomu istému súdu, ktorý rozhoduje o podanej žalobe. Zároveň je potrebné preukázať, že majetkové a sociálne pomery žiadateľa odôvodňujú jeho nárok na oslobodenie od súdneho poplatku. Na to slúži tlačivo pre dokladovanie pomerov účastníka konania pri návrhu priznania oslobodenia od súdnych poplatkov, ktorý sa nachádza na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky (https://portal.justice.sk/Formulare/Stranky/Uvod.aspx) a ktoré musí navrhovateľ k návrhu priložiť. Toto tlačivo obsahuje najmä informácie o vašich príjmoch zo zamestnania, úsporách, nehnuteľnom a hodnotnejšom hnuteľnom majetku, dlhoch, sociálnych pomeroch a pod.. K návrhu je ďalej nutné priložiť doklady, ktoré vaše tvrdenia preukazujú (napr. rozhodnutie o hmotnej núdzi, rozhodnutie o priznaní podpory v nezamestnanosti, oznámenie o priznanie príspevku na starostlivosť o osobu postihnutú).



Prihlásiť