Ako si vybrať monitor

Obsah decembrového vydania

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2020 Obsah decembrového vydania

Aktualizováno: 29.7.2019

Ak plánujete kúpiť si nový počítačový LCD monitor, odporúčame vám okrem prečítania nášho testu popremýšľať aj o základných vlastnostiach a parametroch tejto techniky.

LCD monitory sú už dnes klasikou. Kvalitné poskytujú vynikajúcu kvalitu obrazu, vysoké rozlíšenie a netrpia obrazovými chybami a skreslením. Na pohľad sú príjemnejšie a neunavujú tak veľmi oči, lebo vďaka inej zobrazovacej technológii nedochádza k „blikaniu“ obrazu, ako to bolo v dnes už predhistorických CRT monitorov s nižšou obnovovacou frekvenciou. LCD monitory sú oveľa ľahšie a tenšie, takže vďaka nim ušetríte miesto na pracovnom stole. Spotrebujú aj relatívne málo elektrickej energie.

Rozmery monitora

Pred nákupom sa zamyslite nad vhodnou veľkosťou monitora. Väčšie monitory majú širšie využitie, napríklad na nich možno bez problémov zobraziť dve okná s dokumentmi vedľa seba; hodí sa, aj keď plánujete upravovať fotografie.
Prakticky všetky modely sa vyrábajú v širokouhlom pomere strán 16:9 alebo 16:10 − to je klasický širokouhlý formát súčasných LCD televízorov a v týchto rozmeroch vysielajú aj širokouhlé televízne programy.

K najpopulárnejším monitorom dnes patria obrazovky s uhlopriečkou 24 palcov. Monitory s väčšou uhlopriečkou sú ideálne, ak potrebujete viac priestoru na úpravu fotografií, strih videa alebo keď chcete sledovať filmy na DVD alebo blu-ray diskoch.
V súvislosti s veľkosťou monitora je vhodné brať do úvahy aj veľkosť stola. Hoci veľký monitor môže byť lákavý, je vhodné umiestniť ho na dostatočne hlboký stôl, aby jeho sledovanie bolo pohodlné.

Natívne rozlíšenie

LCD monitory zobrazujú obraz pomocou mriežky zloženej z miniatúrnych obrazových bodov, pixelov. Uvádza sa pod pojmom natívne (základné) rozlíšenie, čo zároveň znamená maximálne rozlíšenie, ktoré sú schopné zobraziť. Ak je naopak rozlíšenie signálu, ktorý sa vysiela do monitora nižšie, dochádza k prepočítaniu na natívne rozlíšenie, čím môže dôjsť k nepatrnému zhoršeniu kvality obrazu.

Pozorovacie uhly

Pozorovacie uhly udávajú rozpätie, pod akým uhlom šikmého pozorovania bude obraz stále rovnaký a nebude vykazovať zmeny jasu, kontrastu a farebnej reprodukcie. Pokiaľ budete sedieť priamo pred monitorom, tak nehrajú veľkú rolu, ak však budete monitor používať aj na sledovanie filmov alebo hranie hier s viacerými ľuďmi, tak sa na tento parameter zamerajte.

Jas

Jas čiže svietivosť monitorov sa uvádza v kandelách na meter štvorcový (cd/m2). Väčšina monitorov má svietivosť 250 cd/m2 a vyššiu, čo je viac ako dostačujúce. Pozor, v obchodoch môžu byť monitory nastavené na maximálny jas, aby vyzerali lepšie. Musíme dodať, že pri hraní hier alebo sledovaní videa môže byť jas nastavený na vysoké hodnoty vhodný, pri dlhodobejšom sledovaní a najmä čítaní textu nemusí byť príjemný a je vhodné ho znížiť.

Kontrast

Kontrast udáva rozdiel medzi najsvetlejšou bielou a najtmavšou čiernou, ktoré dokáže monitor zobraziť. Vyberte si monitor s kontrastným pomerom aspoň 400:1.

Čas odozvy

Čas odozvy udávaný v milisekundách (ms) značí čas, za ktorý obrazový bod monitora zmení farbu. Čím kratší čas, tým je to, pochopiteľne, lepšie, pretože sa tým znižuje šanca vzniku "duchov" a rozmazanie obrazu pri zobrazovaní rýchlych pohybov. Čo najkratší čas odozvy je dôležitý najmä pre hráčov najnovších počítačových hier a konkrétne pracovné využitie. Pri bežnom použití nie je až tak dôležitý. Bežné monitory majú odozvu priemerne okolo 8 milisekúnd, tie najlepšie však dosahujú čas okolo 2 milisekúnd.

Čas odozvy môže byť uvádzaný v dvojakej podobe. Buď ako čas uplynulý medzi zmenou pixelu z čiernej na bielu a späť na čiernu, alebo ako čas potrebný na zmenu z jedného odtieňa sivej do iného odtieňa sivej. Kým prvá možnosť je štandardizovaná a umožňuje porovnanie medzi modelmi od rôznych výrobcov, v druhom prípade je definícia menej jasná a každý výrobca môže tento čas merať rôznym spôsobom.

Pripojenie

VGA − Klasická analógová VGA prípojka slúži na pripojenie k väčšine grafických kariet stolových počítačov aj notebookov.

DV − Digitálna prípojka, ktorá poskytuje o trochu kvalitnejší prenos obrazu ako analógová. Existujú dva základné druhy − DVI-D je len digitálna, zatiaľ čo DVI-I zvládne tak analógový, ako aj digitálny signál. Takže môžete do DVI konektora zapojiť cez adaptér signál z bežnej VGA prípojky a naopak.

HDMI − Čím ďalej, tým viac monitorov, grafických kariet stolových počítačov aj notebookov je vybavených HDMI konektorom. Je to štandard na prenos videa vo vysokom rozlíšení a zvuku a bežne sú montované do súčasných televízorov, blu-ray a DVD prehrávačov alebo konzol na videohry. Ako sme už povedali, toto rozhranie je schopné prenášať nielen obraz, no aj zvuk, čo v prípade monitora využijete iba v tom prípade, že je vybavený vstavanými reproduktormi alebo audio výstupom na pripojenie externých reproduktorov. HDMI a DVI sú vzájomne kompatibilné, keď použijete adaptér alebo špeciálny kábel.

Ďalšie pripojenie − Nájdeme aj monitory s ďalšími prípojkami, ako sú analógové S-video, komponentné a kompozitné konektory, ktorými sa osadzujú napríklad do starších aj súčasných televízorov alebo videokamier.

USB − Niektoré monitory sú vybavené USB prípojkou, takže cez ne môžete k počítaču pripojiť rôzne zariadenia ako digitálne fotoaparáty, mp3 prehrávače alebo mobilné telefóny, čo je pohodlnejšie, ako pripájať tieto zariadenia priamo do počítača. Teda vtedy, ak sú USB konektory umiestnené po bokoch monitora a nie na zadnom paneli.

Pamäťové karty − Nie je ich veľa, ale niektoré monitory majú aj dierky pre pamäťové karty. Vtedy si môžete prezerať na kartách uložené fotografie a videá aj v prípade, že je počítač vypnutý.

DisplayPort − Niektoré monitory sú namiesto DVI konektoru vybavené prípojkou DisplayPort, ktorá je novým a zatiaľ pomerne málo rozšíreným štandardom.

Reproduktory

Niektoré monitory sú vybavené aj vstavanými reproduktormi, pri modeloch s televíznym tunerom je ich prítomnosť pravidlom. Zvyčajne však ide len o malé debničky s nízkym výkonom. Kvalita týchto reproduktorov obvykle nedosahuje závratné výšiny.

Nastavenie náklonu a výšky monitoru

Monitory sa líšia v možnostiach nastavenia stojanu. Väčšina dovoľuje upravovať ich náklon, pri drahších modeloch sa dá nastavovať aj výška. Správna výška monitora nad pracovnou plochou je dôležitá z hľadiska pohodlnosti dlhodobejšej práce a predchádzaní zdravotných problémom s chrbtom, krkom alebo chrbticou. Obvykle sa uvádza, že horná hrana obrazovky by sa mala nachádzať v úrovni očí.
Ďalšou možnosťou je stojan umožňujúci natáčať monitor do bokov; najmenej bežná je možnosť rotovať s monitorom medzi vodorovnou a zvislou polohou (ktorá je ideálna na čítanie dokumentov alebo dlhých webových stránok).
 

Databáze testovaných výrobků

Monitory (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2019


Prihlásiť