Ultra vysoké rozlíšenie verzus Full HD
Pred nákupom televízora sa zamyslite, aká veľkosť uhlopriečky je pre vás ideálna. Veľká obrazovka neznamená automaticky lepšie výsledky. Ak máte menšiu obývaciu izbu, neprijímate televízne kanály vo vysokom rozlíšení a nemáte blu-ray prehrávač, dobre si rozmyslite, či dostatočne využijete televízor s obrovskou uhlopriečkou.
Štandardné digitálne vysielanie má rovnaké nízke rozlíšenie, ako malo to analógové už pred 20 rokmi, a v súčasnosti sa dá považovať za archaizmus. Pokiaľ ho pustíte do väčšieho televízora, všetky jeho nedostatky budú viditeľnejšie. Nižšie rozlíšenie znamená menej ostrý, „mäkký“ obraz. Pred nákupom si dajte pustiť do televízie klasický televízny signál v nízkom rozlíšení. Na veľkom televízore viac vyniknú aj nedokonalosti digitálneho obrazu („kockovaný“ alebo „zubaté okraje“ spôsobené kompresiou videa a kolísaním sily signálu).
Hlavným dôvodom veľkých obrazoviek (ak opomenieme dizajn a prestíž) je vysoké rozlíšenie šírené cez HD televízne kanály, blu-ray nosiče využívané viacerými videohrami, ktoré už boli pre nejedného hráča hlavným dôvodom kúpy nového televízora. Pokiaľ hodláte využívať veľký televízor takto, je to skutočne správna voľba a staré CRT obrazovky alebo malé ploché televízory nemôžu naplniť vaše očakávania.
Full HD televízory s rozlíšením 1 920 × 1 080 pixelov sú dnešným štandardom. TV s označením HD ready sú dnes úplnou výnimkou, nájdete ich azda len medzi modelmi s malými uhlopriečkami. V súčasnosti sú Full HD televízory vytláčané modelmi s Ultra HD. Ide o televízory s rozlíšením 4K ( 3840 × 2 160 pixelov), ktoré ponúka štyrikrát viac obrazových informácií ako Full HD.
Veľkosť obrazovky a sledovacia vzdialenosť
Kvalitný obrí televízor nemá zmysel kupovať do garsónky alebo malého panelákového bytu. Odporúčame mať pri výbere na pamäti jednoduchú radu: za optimálnu sledovaciu vzdialenosť možno považovať približne 2,5-násobok uhlopriečky. K tomuto záveru sme dospeli na základe vyšetrovania, pri ktorom sme oslovili skupinu laikov aj skúsených testujúcich. Vyzvali sme ich, aby našli miesta, z ktorých sa im čo najpohodlnejšie sledujú obrazovky rôznych rozmerov. Bližšie informácie nájdete v našom článku. V minulosti platila pomôcka, že optimálna sledovacia vzdialenosť je zhruba trojnásobok uhlopriečky, no to sa týka iba starých televízorov so štandardným rozlíšením a HD. Pre Full HD a Ultra HD už platí vyššie spomínaná rada.
Optimálna sledovacia vzdialenosť je pochopiteľne iba čisto orientačná hodnota. V reálnych situáciách vstupuje do hry viacero premenných, ako kvalita signálu, typ programu alebo filmu, okolité podmienky a osobné preferencie. Napríklad pri sledovaní signálu v Ultra HD je ideálna vzdialenosť o niečo kratšia, ale na počudovanie zas nie o toľko ako pri signáli vo Full HD.
Prehnutá TV
Dizajnovou inováciou v oblasti TV sú tzv. prehnuté televízory. Cieľom tejto technológie je udržať relatívne rovnomernú vzdialenosť diváka od všetkých bodov obrazovky. Podľa výrobcov sa vďaka tomuto efektu prehĺbi zážitok pri sledovaní. Určitým problémom však môžu byť pozorovacie uhly. Ak obrazovku sleduje viac divákov, s rastúcim uhlom klesá kvalita obrazu a človek, ktorý sedí na okraji, už sleduje trochu zdeformovaný obraz. V prostredí so zdrojmi jasného svetla môžu byť trochu rušivé odlesky mihajúce sa na obrazovke pri pohyboch hlavy. Tieto televízory sú pre maximálny efekt vybavené aj rozlíšením 4K. Všetky tieto aspekty sa v minulosti odrážali vo vyššej cene, dnes už prehnutý TV nemusí znamenať drahý luxus. Postupne sa však ukazuje, že prehnutý TV zákazníkov tak nenadchol a väčšina obrazoviek je úplne plochá.
LCD alebo plazma
Na trhu dnes vládnu televízory s LCD panelmi, plazmových obrazoviek sa vyrába čoraz menej a v posledných rokoch nebola testovaná ani jediná. LCD televízory sú k dispozícii v mnohých veľkostiach, spotrebujú menej elektrickej energie, ale ich pozorovacie uhly bývajú oproti plazmám nižšie. Plazmová technológia je doménou skôr väčších televízorov s uhlopriečkou 82 cm a viac. Všeobecne sú obe technológie, čo sa obrazu týka, viac-menej porovnateľné. Výsledná kvalita obrazu súvisí nielen so zobrazovacou technológiou, ale aj s použitým softvérom na spracovanie obrazu a značkou, ktorá za ním stojí. Postupne pribúdajú takzvané OLED televízory. OLED je skratka pre organické elektroluminiscenčné diódy. Takéto obrazovky nevyžadujú nezávislé podsvietenie ako bežné TV. Zdá sa, že OLED je technológiou, ktorá by v budúcnosti mohla hrať prím. Zatiaľ sú však takéto televízory kvôli vyššej cene pre časť spotrebiteľov nedostupné.
Tipy pre nákup
V predajniach je zvyčajne oveľa viac svetla ako v šere obývacej izby a vystavené televízory často vidíte so špeciálnym nastavením obrazu. Hocikedy ukazujú klipy vytvorené výhradne na účely prezentácie, ktoré sú bohaté na detaily a hýria sýtymi farbami, ale o bežných výkonoch nám toho veľa nepovedia.
Ako teda môžete lepšie odhadnúť kvalitu obrazu v obchode? Požiadajte o stlmenie svetiel a vyskúšajte rôzne profily nastavenia obrazu. Je pri bežnom osvetlení obraz dostatočne jasný, aj keď nie je jas a kontrast nastavený na maximum? Ako kvalitne je vidieť z bokov? Voči prezentačným záberom buďte kritickí, lepšie vám poslúži napríklad vaše obľúbené DVD. Zamerajte sa na kvalitu zobrazenia tmavých scén. Dajte si pustiť bežné vysielanie. Má pleť moderátora spravodajského kanála prirodzenú farbu? Je posúvajúci sa text s krátkymi správami rozmazaný alebo trhaný? Ak vám personál nevyjde v ústrety, zmeňte predajcu.
Zákernosť televízorov
Pri nákupe si všímajte odrážanie z povrchu obrazovky. LCD televízory mávajú zvyčajne menej odrazové panely ako plazmy, ale rozdiely sú viditeľné rôzne pri rôznych modeloch. Staré zaoblené obrazovky vyrábané zo skla však odrážali svetlo viac ako oba súčasné varianty.
Pri LCD televízoroch sa zamerajte na pozorovacie uhly, teda na to, pod akým uhlom šikmého pozorovania bude obraz viac-menej rovnako kvalitný a nebude vykazovať zmeny jasu, kontrastu a farebné reprodukcie.
Ďalším faktorom je technológia podsvietenia. LCD televízory s LED podsvietením sa od klasických LCD modelov líšia tým, že namiesto niekoľkých žiarivých trubíc používajú na podsvietenie panela stovky svetielkujúcich diód. Tie rovnomerne presvetľujú celú plochu, dokonca aj menia intenzitu svitu (tzv. „Local dimming“). V televízoroch s označením Edge-LED sú diódy umiestnené len po okrajoch obrazovky a svetlo je rozptyľované pomocou špeciálneho systému. Využíva sa teda menší počet diód, čo znižuje náklady na výrobu a televízor môže byť ešte tenší. Podsvietenie však nemusí byť kvôli tomu úplne rovnomerné, čo si môžete všimnúť najmä na tmavých záberoch. Televízory s LED podsvietením sú energeticky úspornejšie a ekologickejšie, neobsahujú totiž ortuť ako klasické LCD modely.
Po vybalení zo škatule nemá každý televízor celkom ideálne nastavený obraz. Pred testami pracovníci v laboratóriu optimalizujú na testovaných televízoroch nastavenie obrazu − často možno totiž úpravou jasu, kontrastu a ďalších parametrov dosiahnuť lepšiu kvalitu, než akú ponúka predvolený režim. Práve nižší jas a kontrast bývajú častým nešvárom. Po zmene nastavení obrazu však zvyčajne vzrastie spotreba energie nad výrobcom deklarovanú hodnotu. Od nej sa však odvíja energetická trieda povinne uvádzaná na energetickom štítku televízora. Aj tak sú však dnešné televízory v priemere pomerne úsporné, zvlášť pri porovnaní so situáciou pred niekoľkými rokmi.
Veľa televízorov je vybavených funkciou na zlepšenie plynulosti obrazu. Býva označovaná ako 100 Hz, 200 Hz, Tru Motion, Motion Flow, Motion Plus a podobne. Funkcie na zlepšenie plynulosti obvykle skutočne vedú k dojmu plynulejšieho pohybu najmä pri scénach s rýchlymi pohybmi. Môže však viesť aj k obrazovým chybám (digitálnym artefaktom), zvlášť ak sa nastaví na najvyššiu účinnosť. V takýchto prípadoch pomôže zmena nastavenia alebo úplné vypnutie funkcie. Musíme dodať, že na niektorých divákov môže vylepšená plynulosť pôsobiť neprirodzene, zvlášť pri filmoch natočených pôvodne pre kiná.
Televizor v centru domácí zábavy
Moderní televizory mohou sloužit k více účelům než jen k pouhému sledování vysílání. Standardem i u nejlevnějších modelů je možnost prohlížet fotografie a přehrávat hudbu a video z USB zařízení, u vybavenějších přístrojů také z počítačů, chytrých telefonů či tabletů připojených do domácí sítě. Dnes již poměrně běžná je také funkce záznamu vysílání na externí úložiště.
Často skloňovaným pojmem jsou „chytré“ funkce - tzv. Smart TV. Tím se myslí jednak přítomnost internetového prohlížeče, ale mimo jiné také možnost používat různé aplikace zpřístupňující online služby jako Youtube, Facebook a podobně, dále např. online archivy televizních stanic či internetové videopůjčovny. Ovšem tyto doplňkové funkce mnoho uživatelů příliš nevyužívá. Nehledě na to, že například nabídka online půjčoven není v našich končinách příliš ohromující.
Zvuk
Zvuk je všeobecne slabšou stránkou dnešných televízorov. Honba za čo najtenšími obrazovkami kvalitnému zvukovému podaniu príliš neprospieva − v tenkých telách televízorov skrátka veľakrát nezostáva miesto na kvalitné reproduktory. Výnimky napriek tomu existujú a testy ukazujú, že priemerná kvalita zvukovej reprodukcie sa v ostatných rokoch mierne zlepšuje. No zvlášť od modelov s menšími uhlopriečkami stále nemožno čakať zázraky. V každom prípade sa však nedá jednoznačne povedať, že väčší televízor automaticky znamená aj lepší zvuk. Ak je pre vás kvalita zvuku dôležitá, môžete tento problém riešiť pripojením televízora k sústave domáceho kina alebo k hi-fi systému. V tom prípade si dajte pozor na to, akými zvukovými výstupmi je televízor osadený.
Konektory
Základom všetkých HD televízorov je združený audio/video konektor HDMI, ktorým televízor prepojíte so zdrojmi HD obsahu, či je to blu-ray prehrávač, herné konzoly, alebo počítač. Dôležité sú aj výstupy pre zvuk (analógový alebo digitálny) a nasledujú klasické konektory (SCART komponent atď.). Na zahodenie nie je ani klasický VGA konektor, ktorým sa pripájajú staršie počítačové monitory. Vďaka HDMI a VGA prípojkám môžete z televízora urobiť monitor a prehrávať na ňom filmy napríklad z notebooku.
Zvyčajne nájdete na televízoroch aj konektor USB, prípadne čítačku kariet. Z nich dnes už väčšina televízorov zobrazí nielen obrázky, ale prehrá aj hudbu a video. Televízor teda môžete používať aj ako multimediálny prehrávač. Lenže pozor, nie každý televízor prehrá správne všetky existujúce typy súborov a ich varianty. Preto je vhodné pred nákupom nahliadnuť do podrobných technických špecifikácií alebo do našej online databázy výsledkov testov.
Ak je televízor vybavený sieťovým rozhraním (káblovým LAN/ethernet alebo bezdrôtovou wi-fi), možno často prehrávať hudbu, filmy a fotografie zdieľané v domácej počítačovej sieti. Ide najmä o televízory opatrené certifikáciou DLNA.
Nahrávanie cez USB
Čím ďalej tým väčší počet televízorov dovoľuje nahrávať digitálne vysielanie na externé zariadenie cez USB (teda na pevný disk alebo flash disk). Nečakajte však, že táto funkcia celkom nahradí klasický videorekordér. Je tu totiž jedno významné obmedzenie: záznamy sa dajú prehrávať iba na tom televízore, na ktorom boli zhotovené, a na žiadnom inom, aj keby išlo o zhodný model. Nahrané video sa nedá prehrať ani v počítači a odpadá tak možnosť záznamy archivovať, napr. na DVD alebo blu-ray diskoch. Výnimkou sú pomerne drahé modely Loewe a Technisat.
Evolúcia diaľkových ovládačov
V niektorých televízoroch strednej a vyššej triedy nenájdete iba jeden, ale naraz dva pribalené diaľkové ovládače − jeden klasický a druhý špeciálny s menším počtom tlačidiel. Jeho prednosťou má byť napríklad jednoduchšie a intuitívnejšie ovládanie internetového prehliadača a inteligentných funkcií.
Panasonic Touchpad Controller, Samsung SmartTouch a Sony One Touch Remote Control sú vybavené dotykovou plôškou, ktorá funguje na princípe známom z touchpadov notebookov. LG Magic Remote Control sa používa ako ukazovadlo, ktoré ovláda pohyb kurzora na obrazovke. Je na ňom aj rolovacie koliesko známe z počítačových myší. Druhý ovládač nemajú ani lepšie modely Philips, ale na zadnej strane klasického je umiestnená klávesnica vhodná na pohodlnejšie písanie adries webových stránok.
Rôzne špeciálne diaľkové ovládače sú síce v čase multifunkčných televízorov vítaným doplnkom, celkovo však ich prínos nie je zas až taký markantný a najjednoduchším spôsobom, ako surfovať na veľkej obrazovke, stále zostáva pripojenie notebooku.
Ďalším obmedzením je, že väčšina televízorov neumožňuje vytvárať záznam jedného kanála a zároveň sledovať iný. Výnimku tvoria modely s duálnym tunerom, napríklad vyššie triedy televízorov Samsung alebo Panasonic.
Pevný disk treba pred použitím v televízore naformátovať, čím dôjde k strate dát na ňom uložených. Ak budete chcieť disk opäť používať s PC, bude nutné ho naformátovať znova. Na pevný disk teda nemožno zároveň ukladať dáta z počítača aj z televízora. Je potrebné dať si pozor aj na to, s akými typmi a veľkosťami diskov je televízor kompatibilný. Napriek týmto obmedzeniam nie je funkcia nahrávania na zahodenie a príde vám vhod najmä vo chvíľach, keď nemôžete program sledovať v čase vysielania.
Internet
Ďalším médiom, ktoré je v moderných televízoroch už štandardnou výbavou, je Smart TV. Každý výrobca k nemu pristupuje trochu inak. V niektorých televízoroch môžete pristupovať iba k vybraným online kanálom a službám, ktoré spravuje výrobca a rôzne aplikácie. Ponuka dostupných online služieb a aplikácií závisí od výrobcu aj konkrétneho modelu. K štandardným možnostiam patrí napríklad prehrávanie videí z YouTube, prezeranie fotografií z online galérií, prístup k sociálnym sieťam, ale aj k filmom z online videopožičovní a tak ďalej. U nás je rozsah dostupných služieb stále trochu obmedzený. Ak by ste sa rozhodovali práve podľa online možností televízora, zistite si, čo v tomto smere u nás skutočne dokáže.
S mnohými novšími televízormi môžete voľne surfovať po internete. Ale pri surfovaní po obrazovke televízora sa musíte zmieriť s určitými obmedzeniami Zadávanie webových adries cez číselné klávesy diaľkového ovládania (podobne ako pri mobilných telefónoch) je trochu zdĺhavé. K niektorým televízorom sú však v poslednom čase pribalené špeciálne diaľkové ovládače umožňujúce jednoduchšie ovládanie internetového prehliadača. Veľa prístrojov umožňuje aj pripojenie externej klávesnice alebo použitie inteligentného telefónu alebo tabletu namiesto klasického ovládača. No celkovo internetové prehliadače v televízoroch stále nie sú také kvalitné ako tie v počítačoch.
Ďalšou relatívne novou možnosťou je príjem tzv. hybridného televízneho vysielania, skrátene HbbTV. Hybridné vysielanie umožňuje televíznym staniciam ponúknuť na obrazovke popri bežnom programe rozšírené služby cez internet, napríklad prístup do vlastného online archívu, vylepšený teletext a spravodajstvo, bohatšie informácie o programoch alebo väčšiu interaktivitu. Nie všetky možnosti však budú u nás spočiatku využité.
Tunery
Analógový signál u nás už niekoľko rokov nie je dostupný, a preto sa musíme spoľahnúť na digitálne vysielanie sprostredkované digitálnymi tunermi, ktorými sú súčasné televízory vybavené. Súčasným štandardom pozemného vysielania je digitálne pozemské vysielanie − DVB-T (z anglického Digital Video Broadcasting − Terrestrial).
V porovnaní so svojím predchodcom prináša hneď niekoľko výhod. Napríklad kvalita obrazu už nie je taká závislá na príjmových podmienkach (počasie alebo umiestnenie prijímača, používanie domácich spotrebičov, prechádzanie dopravných prostriedkov). Nedochádza preto tak často k jeho degradácii a tvorbe „duchov“. Ďalším pozitívom je fakt, že digitálne vysielanie na jednej frekvencii umožňuje prenášať viac programov naraz.
Okrem DVB-Texistujú ešte ďalšie základné typy digitálneho vysielania − DVB-S a DVB-C. Pod prvou skratkou sa skrýva satelitné digitálne vysielanie, pri ktorom sa o šírenie televízneho signálu starajú telekomunikačné družice a príjem sprostredkovávajú parabolické antény („satelity“). DVB-C značí digitálne káblové vysielanie, kde prenos zaisťujú káblové rozvody. Pomerne obľúbená je dnes aj digitálna televízia cez pevnú linku.
V roku 2016 sa začala zmena v digitálnom pozemnom vysielaní. Starší formát DVB-T do roku 2021 úplne nahradí DVB-T2 s kompresiou pomocou kodeku HEVC/H.265. Čo z toho vyplýva pre spotrebiteľov a čo od DVB-T2 môžete očakávať? Nový štandard by mal priniesť väčší počet televíznych staníc vo vysokom rozlíšení. Menej pozitívna je správa, že sa príchod nového štandardu nezaobíde bez istých finančných výdavkov zo strany spotrebiteľov. V čase, keď dôjde k vypnutiu DVB-T, bude možné terestriálne vysielanie sledovať iba s pomocou prístrojov s DVB-T2 tuner, ktoré zároveň podporujú kodek H.265/HEVC, alebo aspoň s pomocou kompatibilného set-top boxu.