Test spacích vakov 2011

Publikované v časopise 5/2011

Na trhu je veľké množstvo spacích vakov. Vyznať sa v ponuke a kúpiť si spacák, ktorý je vhodný na zamýšľaný účel, môže byť poriadny oriešok. Test ukázal, že niektorí výrobcovia si so správnym označením spacákov hlavu nelámu. Niektoré výrobky sú tiež krajne nekomfortné a budete sa v nich cítiť ako v igelitovom obale.

Mačka vo vreci

Letná sezóna začína a možno si lámete hlavu nad tým, či nenahradiť svoj starý spací vak novým. Aby ste vedeli, otestovali sme pre vás sedemnásť spacákov. Vybrali sme tie v súčasnej dobe najobľúbenejšie, teda syntetické spacie vaky typu „múmia“ určené na letné kempovanie – spanie pod stanem. Na to, ako spoznať spací vak, ktorý je vhodný práve na tento účel, sa pozrieme nižšie.

Ako je na prvý pohľad jasné z výsledkov, rozdiely v kvalite sú pomerne výrazné. Najlepšie spacáky majú všetko, čo od kvalitného výrobku očakávame. Sú dostatočne teplé, priedušné, zároveň ľahké a ľahko sa balia. Dosiahnutie optimálnej kombinácie týchto vlastností nie je jednoduché. Je to vidieť na »uspokojivo« hodnotených modeloch, ktoré sú spravidla chladnejšie alebo naopak teplejšie, ako by mali byť, ich materiál nie je taký priedušný, takže sa v nich pravdepodobne nepríjemne spotíte, pri zbalení sú pomerne objemné a navyše sa horšie balia. Táto kombinácia dokáže znepríjemniť nielen letnú noc pod stanom, ale tiež ranné balenie a vôbec cestovanie s týmto spacím vakom.


Testované výrobky - spací pytle (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Spacie vaky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 12.5.2011

Prihlásiť