Ako vybrať USB pamäť

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.2.2018

V posledných dvadsiatich rokoch sa USB pamäte stali jednou z najpopulárnejších možností, ako ukladať dáta mimo počítača. Kým mechanické disky so zápisom na magneticky citlivú vrstvu, kotúče stále ponúkajú najväčší objem úložného priestoru za najpriaznivejšiu cenu, USB pamäte im v posledných rokoch šliapu na päty a je pravdepodobné, že ich v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov predbehne. Dokážu totiž okrem iného uložiť dáta na disk menších rozmerov. Možno ich tak používať aj v prenosných zariadeniach, ako sú kamery či fotoaparáty. Sú navyše atraktívne aj pre moderné notebooky, ktoré sa často zameriavajú na maximálne zoštíhlenie, odľahčenie a prenosnosť celého počítača.

Na rozdíl od mechanického disku, který obsahuje pohyblivý kotouč a čtecí rameno podobně jako gramofon, zaznamenává flash paměť data na disk pomocí elektrických výbojů do tranzistorů. Díky tomu, že probíhá přenos dat elektronicky, jsou flash paměti výrazně rychlejší než ty mechanické.

Na rozdiel od mechanického disku, ktorý obsahuje pohyblivý kotúč a čítacie rameno podobne ako gramofón, zaznamenáva USB pamäť dáta na disk pomocou elektrických výbojov do tranzistorov. Vďaka tomu, že prebieha prenos dát elektronicky, sú USB pamäte výrazne rýchlejšie ako tie mechanické.

USB pamäť alebo SD?

Ak je pamäť zabudovaná v počítači, volá sa SSD disk. Prenosné USB pamäte majú dve základné podoby − USB kľúč prezývaný „fleška“ a SD karta. USB pamäte sa používa ako univerzálne pamäťové médium. Možno ich pripojiť k akémukoľvek zariadeniu, ktoré disponuje USB portom a umožňuje cez tento port prístup k dátam. Ideálne sa tak hodí na každodenné prenášanie dát napríklad medzi prácou a domovom.

Oproti tomu SD karta vyžaduje vloženie do špeciálnej čítačky. Používa sa najmä v mobiloch, tabletoch, kamerách či fotoaparátoch. Pokiaľ ju chcete pripojiť k počítaču, musíte si spravidla zaobstarať špeciálny adaptér, ktorý SD kartu prepojí práve cez protokol USB. Predávajú sa však aj multimediálne počítače so zabudovanou čítačkou SD kariet. Napriek tomu to nie je štandardná súčasť notebookov alebo stolových počítačov. SD karta sa preto používa hlavne ako vymeniteľný disk umožňujúci správnu funkciu elektronických zariadení. Na prenášanie dát ju síce možno použiť, nie je to však zďaleka také pohodlné a univerzálne použiteľné ako pracovať s USB diskom.

Tri generácie USB kľúčov

USB kľúče spravidla používajú klasický USB konektor – no možno tiež naraziť na modely, ktoré využívajú menší konektor micro USB či nový protokol USB-C. Ani jeden z týchto modelov nie je úplne bežný a ak na ne narazíte v obchode, budú tvoriť výrazne menšiu časť ponuky.

Náš test ukázal, že rýchlosť jednotlivých pamätí sa môže líšiť až dvadsaťnásobne. Bohužiaľ to na prvý pohľad nespoznáte. Na rozdiel od SD kariet, kde sa hneď na obale alebo na samotnej karte dozviete informácie o rýchlostnej triede, vyzerajú všetky pamäte podobne. Jediným vodidlom vám môže byť uvedená informácia o generácii protokolu USB, ktorý používa. Štandard však dnes tvoria USB tretej generácie. Naraziť na staršie pamäte by bola skôr kuriozita.

Pre bližšiu predstavu, ako sa líšia jednotlivé generácie USB, uvedieme ich rýchlosti. Kým prvá generácia dokázala prenášať približne 1,5 MB dát za sekundu, druhá zvýšila rýchlosť až na 60 MB za sekundu. Súčasná tretia verzia už umožňuje transfer dát až v rýchlosti 1 GB/s. Aby ste to docielili, musíte počítať aj s dostatočne rýchlym diskom, z ktorého kopírujete. Dôležité je tiež mať aktuálnu generáciunielen pri samotnej pamäti, no aj pri porte v počítači. Nové pamäte zapojené do portu druhej generácie vám ponúknu len maximálnu rýchlosť 60 MB/s.

SD, SDHC alebo SDXC?

Formát SD zažil podobne ako USB niekoľko fáz vývoja. Prvá generácia SD kariet ponúkala najčastejšie maximálnu kapacitu 2 GB. Druhá generácia označovaná ako SDHC ponúka až 32 GB priestoru a používa sa dodnes. Tí, ktorí však chcú mať vo fotoaparáte alebo v mobile naozaj dostatok miesta, môžu siahnuť po najnovšom variante SDXC, ktorý umožňuje uchovať až 128 GB dát.

SD karty sa tiež okrem pamäťovej kapacity líšia aj podľa veľkosti. Klasická SD karta má rozmery poštovej známky a používa sa v zariadeniach, kde sa tak veľmi nehľadí na väčšie rozmery − najčastejšie vo fotoaparátoch a kamerách. Naopak, menší formát microSD slúži tam, kde by klasická SD karta zaberala príliš veľa priestoru. Teda hlavne v mobiloch či v navigáciách. Menšie microSD karty môžete spravidla používať aj v zariadeniach pre väčšie SD formáty. Potrebujete na to len adaptér, ktorý býva často súčasťou balenia karty.

Databáze testovaných výrobků

Flash disky (19 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2018
SD karty (11 výrobků)
poslední aktualizace: 1.3.2018


Prihlásiť