Test úsporných zdrojov svetla 2011

Sdílejte

Publikované v časopise 2/2011

Šetrite aj vy za svetlo. Ako? Nahraďte klasické žiarovky úspornými zdrojmi svetla. Aká je kvalita týchto svetiel, ako dlho vydržia a čo od nich môžeme očakávať? Na tieto a ďalšie otázky vám odpovie náš test.
 

Čo zistil náš test o úsporných zdrojoch svetla?

Náhrady za žiarovku: Rozhodli ste sa využiť úsporné zdroje svetla? Náhradou môže byť kompaktná žiarivka, ktorá je najčastejšou a najznámejšou náhradou. Ďalšími možnosťami sú LED žiarovky a halogénové žiarovky.
 
Farby pri úsporných zdrojoch svetla: Slabosťou náhradných zdrojov svetla je horšie podanie farieb. Podanie farieb má pri prirodzenom svetle a pri žiarovkách index 100%. Pri žiarivkách je to 80%. Tento rozdiel však bežný človek skoro nepostrehne. Pri zdrojoch svetiel tiež rozlišujeme teplotu chromatickosti, ktorá sa vyjadruje v kelvinoch.
 
Nedostatky žiariviek: Nevýhodou žiariviek je ich krehkosť a nízka odolnosť proti častému spínaniu. Ide o všeobecnú výčitku a netýka sa to všetkých žiariviek. Testovali sme ich a vieme, ktoré vydržia i 30 000 cyklov zapnutí a vypnutí a ktoré zlyhali.
 
TEST je tu pre vás. Tentoraz sme sa zamerali na alternatívne zdroje osvetlenia. Chcete aj vy šetriť peniaze aj prírodu? Predplaťte si náš test a dozviete sa viac o alternatívnych zdrojoch svetla.


LED žiarovky a kompaktné žiarivky I 2011 (porovnat)

Halogénové žiarovky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

LED žiarovky a kompaktné žiarivky I 2011 (36 výrobků)
poslední aktualizace: 10.2.2011
Halogénové žiarovky (9 výrobků)
poslední aktualizace: 10.2.2011


Prihlásiť