Ako si vybrať externý pevný disk

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.10.2012

Plný disk v počítači alebo notebooku nie je nič neobvyklé. Aj keď má akúkoľvek veľkú kapacitu, väčšinou dôjde k situácii, keď sa musí takzvane vyčistiť, čiže niektoré dáta vymazať. Ponúka sa však aj možnosť dáta nestratiť, ale presunúť ich na externý disk, ktorý môže poslúžiť aj ako vhodný nástroj na zálohu dôležitých dát alebo na ich prenos.

Externé disky sa primárne delia na HDD a SSD disky. HDD (hard drive disc) je pevne uzavretá jednotka, ktorá vnútri obsahuje niekoľko nad sebou umiestnených rotujúcich kotúčov, čiže záznamových platní. Otáčajú sa konštantnou rýchlosťou (obvykle 3 600 až 7 200 otáčok za minútu) po celý čas, keď je disk pripojený na zdroj elektrického napájania. Oproti tomu SSD (solid-state disc) neobsahuje záznamové platne ani pohyblivé mechanické časti, a preto je oveľa odolnejší a ľahší. Má aj nižšiu spotrebu energie, kratšie prístupové časy, vyššiu prenosovú rýchlosť a je úplne bezhlučný. Tieto pozitíva sú však dôvodom oveľa vyššej obstarávacej ceny.

V našom nákupnom sprievodcovi sa zameriame na externé HDD disky, ktoré sme testovali. Podľa veľkosti sa delia do troch kategórií − 1,8, 2,5 a 3,5 palca. Prvé dve veľkosti sa napájajú cez kábel, ktorý sa prepája s počítačom. Preto sú vhodné nielen na zálohovanie dát, ale predovšetkým na ich prenos. 3,5-palcový externý disk potrebuje adaptér zapojený do zásuvky, a kvôli tomu sa častejšie používa viac na zálohovanie dát, než na prenos.

Existujú už aj bezdrôtové externé disky, ktoré sa dajú prepojiť so zariadením nielen káblom, ale aj prostredníctvom wi-fi. Zámerne sme použili slovo „zariadenie“, pretože tento typ externého disku sa dá spojiť nielen s počítačom alebo notebookom, ale aj s inteligentným telefónom alebo tabletom. Vďaka tomu sa môže použiť na stiahnutie obrázkov, videí alebo hudby napríklad z vášho mobilu. Musíte si však stiahnuť aplikáciu, cez ktorú budete s diskom komunikovať. V teste sme však zistili, že niektoré disky môžu stiahnuť iba niektoré typy dát, napríklad iba fotky. Pred nákupom si preto najprv zistite, čo všetko disk dokáže.

Bezdrôtové externé disky sú vybavené batériami, aby boli autonómne a prepojiteľné práve s mobilným telefónom alebo tabletom. Ich prevádzkový čas sa pohybuje rádovo v hodinách. Ak sa batéria vybije, musí sa dobiť cez počítač USB káblom alebo klasickým adaptérom zapojeným do elektrickej siete (ten býva súčasťou balenia).

Pripojenie a prenosová rýchlosť

Väčšina externých diskov sa s počítačom prepája USB káblom. Nové modely používajú už tretiu generáciu USB rozhrania, teda USB 3.0, ktoré sú, pri porovnaní s predchádzajúcou USB 2.0, až desaťkrát rýchlejšie. Podmienkou na využitie vysokej prenosovej rýchlosti je však prítomnosť USB 3.0 v počítači, s ktorým disk prepájate. Ak je v ňom len druhá generácia, rýchlosť prenosu bude obmedzená jej limitmi.

Na fungovanie externého disku je rýchlosť prenosu dát kľúčová. Čím je vyššia, tým rýchlejšie sa dáta na disk nahrávajú alebo sa z neho čítajú. Tento údaj však výrobca nezverejňuje. Hľadať ho môžete iba v recenziách na odborných portáloch zaoberajúcich sa počítačovou tematikou alebo vo výsledkoch nášho testu.

Na trhu sú aj disky s rozhraním Thunderbolt, ktoré sú pri porovnaní s USB rýchlejšie. Tento typ rozhrania však nie je natoľko rozšírený, preto ho vo väčšine bežných domácich počítačov nenájdete.

Kapacita

Veľkosť pamäte, čiže kapacita disku, je asi tým najdôležitejším kritériom, na ktoré kladie bežný spotrebiteľ pri výbere dôraz. Pohybuje sa rádovo v stovkách alebo tisícoch megabajtov (MB) a čím väčšia bude, tým viac dát na disk uložíte. Veľký objem dát sa však môže prejaviť aj na rýchlosti prístupu k nim, inými slovami, keď disk pripojíte k počítaču, bude chvíľu trvať, kým sa dáta načítajú a disk sa „objaví“.

Pri rozhodovaní o kapacite pamäte môže pomôcť aj výpočet, koľko stojí jeden MB. Výhodnejší je ten disk, ktorého jeden MB vychádza lacnejšie.

Ochrana dát

Vzhľadom na to, že externé disky (ak sa bavíme o kategórii 1,8 a 2,5 palca) sa často prenášajú, stáva sa, že sa stratia. Ak sú na nich uložené chúlostivé dáta, môže nastať veľký problém. Externé disky preto môžu byť vybavené rôznymi typmi ochrany, ktoré zamedzia prístupu k dátam. Sú to napríklad čítačka prstov alebo ochrana heslom, ktoré je nutné zadať, aby sa dáta zobrazili. Okrem toho môžu byť disky vybavené šifrovaním dát, ktoré neumožnia ich zobrazenie v akomkoľvek počítači.

Existujú dva typy šifrovania dát. O softvérové šifrovanie sa stará samotný procesor počítača. To znamená, že rýchlosť prenosu dát závisí od jeho výkonu. Často sa preto stáva, že prenosová rýchlosť je oveľa nižšia, než by bolo možné, vďaka výkonnosti disku alebo priepustnosti USB rozhrania, dosiahnuť. Hardvérové šifrovanie je novou generáciou bezpečnostných systémov. Dáta šifruje samostatný kryptovací procesor umiestnený na disku, vďaka čomu by nemalo dochádzať k zníženiu prenosovej rýchlosti. V teste sa však rozdiely medzi dvomi typmi šifrovania neprejavili.

Externé disky sú vybavené aj ochranou proti nárazu, ktorá dokáže predísť poškodeniu dát, keby napríklad došlo k pádu disku na zem vo chvíli, keď sú dáta zapisované, kopírované alebo sa s nimi inak zaobchádza. Na ochranu samotného tela disku slúžia rôzne zmäkčené „obaly“, do ktorých sú disky uložené. V názve výrobku sa to označuje napríklad anglickým slovom „Rugged“.

Rozhodnutie na zaobstaranie disku s patričnou ochranou závisí od zamýšľaného spôsobu jeho používania. Pokiaľ naň budete nahrávať iba filmy alebo hudbu, šifrovanie dát ani ochrana heslom asi nebudú potrebné. Ochrana proti nárazu alebo odolné telo disku sa však zíde vždy.

Databáze testovaných výrobků



Prihlásiť