Najčastejšie sa môžete stretnúť s týmito druhmi:
- Bolonská omáčka (bolonské ragú) je, okrem paradajok, typická obsahom mletého mäsa, najčastejšie hovädzieho.
- Arrabbiata je pikantná, dôležitými ingredienciami sú popri paradajkách cesnak a čili.
- Bazalková (často označená slovom basilico) je jemnejšia, výrazne ochutená bazalkou.
Okrem toho výrobcovia ponúkajú aj ďalšie špeciálne ochutené druhy. Pri výbere odporúčame všímať si prípadné informácie o pikantnosti/štipľavosti, aby sa chuť omáčky priblížila vášmu zámeru.
Pozornosť si zaslúži aj zoznam zložiek. Paradajkové omáčky na cestoviny môžu mať veľmi jednoduché zloženie a nepotrebujú príliš veľa prídavných látok. Niektoré výrobky môžu byť zahustené napríklad modifikovaným škrobom, alebo môžu mať chuť zvýraznenú hydrolyzovanými bielkovinami či sójou. Takéto ingrediencie nie sú v kvalitnej omáčke nutné. V zozname zložiek môžete sledovať podiely dôležitých ingrediencií, napríklad paradajok, alebo mäsa. Čím vyššie čísla etiketa avizuje, tým lepšie.
Hotové omáčky sú najčastejšie konzervované a dajú sa skladovať pri bežnej izbovej teplote. Nájsť však môžete aj chladené omáčky vyžadujúce skladovanie v chladničke. Niektoré z nich sa predávajú v pohároch podobne ako konzervované výrobky, čo by mohlo viesť k omylu pri skladovaní doma. Kto zabudol, či omáčku kúpil v chladenom, alebo obyčajnom regáli, môže si skontrolovať skladovacie podmienky uvedené na obale.
V ideálnom prípade sa omáčka po otvorení spotrebuje celá naraz. Pokiaľ to tak nie je, otvorený pohár s omáčkou uložte vždy do chladničky a počas pár dní spotrebujte.