Test Apple iPad 2010

Obsah januárového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2022 Obsah januárového dTestu

Vydané: 10.5.2010   

Elektronické knihy, tzv. e-booky, sa rýchlo dostávajú do všeobecného povedomia. Novinkou, od ktorej si mnohí sľubujú revolúciu v používaní týchto prístrojov, je iPad od spoločnosti Apple. Aj keď sa u nás iba začne predávať, je mu venovaná veľká mediálna pozornosť. Aby ste vedeli, otestovali sme pre vás iPad vo wi-fi verzií.

iPad sa prezentuje ako lifestylový výrobok pre surfovanie po internete, organizovanie schôdzok, čítanie a písanie e-mailov, správu kontaktov, pozeranie fotografií a videí, počúvanie hudby a veľa ďalších vecí. Pri prvých krokoch ani nepotrebujeme návod na použitie. Ovládanie je intuitívne, jednoduché aj pre deti. Oproti iPhonu alebo iPodu má iPad 12 nových alebo upravených aplikácií, napríklad e-mailového klienta, fotogalériu, mapy, poznámky a youtube.

Výhody
Použitý materiál aj displej vyzerajú kvalitne. Príjemné sú aj rozmery 190x243x14 mm a hmotnosť 688 gramov. Na ovládanie sa používa iba niekoľko mechanických tlačidiel, napr. dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti či vypínač. Okrem mono reproduktorov je k dispozícií štandardný 3,5 mm konektor na slúchadlá, aby ste mohli počúvať hudbu aj na verejnosti.

Pojatie iPadu je presvedčivé. Všetky aplikácie sú dobre integrované, tak ako pri ostatných výrobkoch Apple. Virtuálna klávesnica reaguje rýchlo a na písanie krátkych textov poslúži dobre. Všetky aplikácie sa spúšťajú extrémne rýchlo a videá sa prehrávajú plynulo. Rýchla reakcia, jasný veľký (24,6 cm) displej s vysokým rozlíšením 1024x768 bodov umožňuje interakciu so všetkými programami a obsahom. Technológia IPS (In Plane Switching) s veľmi rýchlym prepínaním je využitá na dosiahnutie ostrých a živých farieb v takmer celom 180° zornom uhle. Ani extrémne svetelné podmienky ako slnečné svetlo alebo tma nepredstavujú pre displej problém. Pre potreby e-booku je veľkosť pamäte viac ako dostačujúca, pojme niekoľko tisíc kníh.

Nevýhody
iPad nemá ani fotoaparát ani webovú kameru. Nie je podporovaný multitasking, nie je teda možné pracovať naraz s niekoľkými aplikáciami. To vedie k obmedzenej použiteľnosti iPadu. Lesklý displej niekedy zrkadlí a prístroj je nutné natáčať, aby na displej bolo vidieť.

Najväčším nedostatkom je absencia konektorov. Chýba štandardný USB, firewire alebo slot na čítanie pamäťových kariet. Hodil by sa tiež HDMI konektor. Pretože počítače neidentifikujú iPad ako pamäťové zariadenie, prenos dát sa dá uskutočniť iba prostredníctvom iTunes. To znamená mať účet na iTunes, čo zase vyžaduje zadanie čísla bankovej karty na vytvorenie nového účtu.

Pestrosť aplikácií vedie k pomerne značnej spotrebe energie. To kladie vysoké nároky na lítium-polymérovú batériu s 25 Wh. Preto je iPad nutné často nabíjať. Pri všetkých zariadeniach na batériu nastane skôr či neskôr nutnosť batériu vymeniť. iPad však nemá žiadny snímateľný kryt umožňujúci takúto výmenu. To znamená, že kvôli výmene batérie bude nutné iPad zaniesť do servisu výrobcu, čo bude spojené s určitými výdajmi.

Kúpite si iPad?
Ako e-book je iPad atraktívnym, nie však dokonalým riešením. Poskytuje zdroje presahujúce potreby čítania kníh. Pre e-book je celkové pojatie ale príliš závislé na častom nabíjaní kvôli vysokej spotrebe energie.

Je vhodný na príležitostné browsovanie po internete alebo pozeranie fotoalbumov a videí. Nedá sa však brať ako náhrada netbooku, pretože slúži iba k prehrávaniu médií, nie však k ich vytváraniu. Pretože nemá funkciu mobilného telefónu, nie je ani konkurenciou šikovných telefónov iPhone. A pretože nie je rozpoznaný ako pamäťové zariadenie, užívateľsky je limitovaný prostredím iTunes.


Technické údaje výrobcu

 • obsah balenia: iPad, docking station konektor, 10W adaptér, základný manuál
 • rozmery/hmotnosť: 190x243x14 mm / 688 g
 • pamäť: 16 GB
 • bezdrôtové technológie: wi-fi, bluetooth
 • obrazovka: uhlopriečka 24,6 cm (9,7 palca), dotykový displej s LED podsvietením a technológiou IPS; rozlíšenie 1024x768 bodov; zvláštny poťah zabraňujúci vzniku odtlačkov prstov
 • procesor: 1 GHz Apple A4
 • TV a video: podpora rozlíšenia 1024x768 pixelov prostredníctvom spojenia dokovacieho konektora a VGA adaptéra
 • prehrávanie hudby: rozsah frekvencií: 20 Hz až 20 kHz; podporované formáty AAC (16 až 320 Kbps), chránený AAC (iTunes), MP3 (16 až 320 Kbps), WAV; užívateľské ovládanie hlasitosti
 • podporované prílohy e-mailu: formáty prezerania: .jpg, .tiff, .gif (obrázky); .doc a .docx (Microsoft Word); .htm a .html (webové stránky); .key (Keynote); .numbers (Numbers); .pages (Pages); .pdf (Preview a Adobe Acrobat); .ppt a .pptx (Microsoft PowerPoint); .txt (text); .rtf (Rich Text Format); .vcf (kontaktné informácie); .xls a .xlsx (Microsoft Excel)
 • batéria a výkon: 25 Wh lítium-polymérová batéria; vydrží až 10 h browsovania po internete pomocou WiFi, sledovania videa alebo počúvania hudby
 • systémové požiadavky:
  • Mac: Mac OS X v 10.5.8 alebo vyššia
  • Windows: Windows 7, Windows Vista, Windows XP Home alebo Professional so Service Pack 3 alebo vyšším

Prihlásiť