Vysávače v teste
- 20 aktuálne otestovaných podlahových vysávačov
- vreckové aj bezvreckové modely
- cenové rozpätie 80 € až 520 €
- vysávače Rowenta, Dyson, Miele, Hoover, Bosch, Eta, Sencor, Concept, Tesla, Philips
Ďalšie testované vysávače nájdete v našej databáze.
Pre hlučnosť ho možno niektorí nemajú príliš v láske, ale bezpochyby je to užitočný domáci pomocník. Reč je o vysávači. Šikovný vynález, ktorý už celé generácie zbiera smeti z podláh a kobercov pomocou podtlaku a nasávania vzduchu. Princíp vysávania znie jednoducho, lenže vyrobiť univerzálny model skutočne výkonný vo všetkých situáciách už také jednoduché nie je. Dlhodobo to dokazujú aj naše testy vysávačov, ktoré pre vás pravidelne chystáme.
Po deviatich rokoch sme teraz aktualizovali testovací program. Na zmenách metodiky sme spolupracovali s odborníkmi z laboratória, ktorí pre nás vysávače testujú, aj s našimi zahraničnými kolegami. Využili sme tiež poznatky z prieskumu návykov spotrebiteľov pri používaní vysávačov, ktorého sa mnohí z našich čitateľov zúčastnili. Aktuálne výsledky preto už nie sú priamo porovnateľné s modelmi testovanými v minulosti (stále ich však môžete nájsť v samostatnej databáze).
Vreckové verzus bezvreckové vysávače
Hlavné slovo pri testovaní majú praktické skúšky, v ktorých laboratórium preveruje vysávanie rôznych nečistôt z kobercov, keramických podláh, škár, kútov aj z blízkosti stien. Technici merajú účinnosť filtrácie prachu, hlučnosť a spotrebu elektriny. Všetky vysávače tiež posudzujú z hľadiska jednoduchosti ovládania, náročný záťažový test preveruje odolnosť motora a kábla. Výsledky nášho testovania vám teda povedia naozaj veľa o kvalite vysávačov a ich reálnych výkonoch, prednostiach aj slabinách.
Tak ako každý rok, zaradili sme na testovanie aj v tomto roku vreckové aj bezvreckové vysávače. Vďaka tomu si urobíte predstavu o tom, ktorý typ vysávača je pre vás najlepší. Môžeme prezradiť, že v obidvoch kategóriách sme našli solídne aj menej vydarené výrobky. Platí tiež, že vysoká cena nemusí byť zárukou toho najlepšieho vysávača. Vďaka dTestu môžete pri nákupe nového vysávača ušetriť peniaze aj starosti. Je vhodné pripomenúť, že okrem podlahových vysávačov testujeme aj tyčové a robotické.
Čo ešte testujeme
Upratovaniu domácnosti sa v dTeste venujeme pravidelne. Už sme pre vás otestovali:
- robotické vysávače;
- tyčové vysávače;
- vysokotlakové čističe;
- parné podlahové čističe;
- a veľa ďalších výrobkov, ktoré nájdete tu.
Nie všetky vysávače obstáli
Našim nezávislým testom sa oplatí dôverovať. Namiesto subjektívnej recenzie vysávača, alebo marketingových fráz a sľubov výrobcov sa dozviete reálne dáta a podrobné informácie. Vďaka tomu zistíte, či ide o kvalitný prístroj, alebo nie. Všetky naše testy sa realizujú v odbornom laboratóriu pod dohľadom skúsených expertov.
Pri testovaní sme našli viac nemalých rozdielov medzi jednotlivými modelmi, nielen v hlavnej skúške vysávania. Najlepšie vysávače bez problémov likvidujú nečistoty z rôznych povrchov, poradia si vo väčšine situácií, sú tiché a úsporné. V niekoľkých prípadoch sme však našli zle vyrobené hubice, ktoré sa pri vysávaní nadvihujú a nemajú dobrý kontakt s povrchom. Účinnosť vysávania je preto podstatne horšia. Za zmienku stoja aj štyri prístroje, ktoré mali problém v záťažovom teste navíjania kábla.
Slabinou mnohých vysávačov je odstraňovanie zvieracích chlpov z koberca. Ak máte domácich miláčikov a hľadáte naozaj výkonný vysávač, ktorý si s chlpmi poradí, vyberajte starostlivo. Zlými známkami sme v tejto časti testu bohužiaľ nešetrili, niekoľko šikovných vysávačov sme však predsa len objavili.
Nezabudnite si prečítať aj nášho nákupného sprievodcu s užitočnými tipmi a radami.