Test celoročných pneumatík 2024

Sdílejte

Publikované v časopise 7/2024

Na kvalitnú celoročnú pneumatiku sa musí dať spoľahnúť v každom počasí − v letných horúčavách, v mraze aj v jesenných pľačkaniciach. Jazdné vlastnosti 16 testovaných modelov s rozmermi 205/55 R16 sme preverili na rozpálenom talianskom asfalte, za polárnym kruhom aj na dažďom zmáčanej trati v strednej Európe. Merali sme aj výdrž, alebo vplyv na spotrebu. Výsledky ukazujú, že nájsť skutočnú gumovú „univerzálku“ nie je práve ľahká úloha.

Skúšky celoročných pneumatík: Vyplatí sa kompromis?

Celoročné pneumatiky predstavujú pre mnohých vodičov lákavú alternatívu k sezónnemu obutiu. V našom najnovšom teste sme preverili 16 modelov pneumatík s rozmerom 205/55 R16 na rôznych typoch povrchov a v rôznom počasí. Výsledky testov ukazujú, že hoci niektoré modely prekvapili svojimi schopnosťami, nájdenie pravého „gumového univerzála“ zostáva náročnou úlohou.

Čo v recenziách celoročných pneumatík bežne nenájdete?

Naše testy odhaľujú, ako sa pneumatiky správajú nielen v tradičných letných a zimných podmienkach. Umožňujú tiež porovnanie so špecializovanými letnými a zimnými gumami. Špecialitou testu je skúmanie vplyv pneumatík na spotrebu paliva. Meria sa aj ich životnosť, čo sú faktory, ktoré môžu výrazne ovplyvniť celkové náklady na ich používanie.

Ako sa celoročné pneumatiky osvedčili?

Zistenia naznačujú, že nájdenie skutočne všestranného produktu nie je nič ľahké. Niektoré pneu napríklad excelovali na snehu alebo v daždi, iné zase lepšie fungovali na suchom asfalte. Potvrdzuje sa tak, že celoročné pneumatiky často vyžadujú určité kompromisy v závislosti na prioritách používateľa.

Vplyv na spotrebu a životné prostredie

Náš test tiež hodnotil, ako rôzne modely pneumatík ovplyvňujú spotrebu paliva. Výsledky ukazujú, že aj malé rozdiely v odpore pneumatík môžu mať vplyv na celkovú efektivitu vozidla. Zároveň berieme do úvahy ekologický dopad, meriame mieru odierania materiálu pneumatiky a sledujeme udržateľnosť výroby. To nám umožňuje hodnotiť nielen jazdné vlastnosti, ale aj širšie dopady na životné prostredie.

Vyberte múdro

Celoročné pneumatiky ponúkajú pohodlie jedného setu pneumatík po celý rok, ale je dôležité si uvedomiť, že nemusia vždy ponúknuť rovnakú úroveň výkonu ako špecializované sezónne pneumatiky. Výber správnych celoročných pneumatík závisí od individuálnych potrieb, jazdných návykov a klimatických podmienok v oblasti, kde žijete. Odporúčame vyberať na základe komplexných testov a nezabudnúť na pravidelné kontroly stavu pneumatík bez ohľadu na ročné obdobie.


Testované výrobky - celoročné pneumatiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Celoročné pneumatiky 205/55 R16 (16 výrobků)
poslední aktualizace: 25.6.2024


Prihlásiť