Zloženie energetických nápojov je v celom spektre na trhu veľmi podobné. Hlavnou stimulujúcou látkou je kofeín. Jeho obsah sa v nápojoch líši a podľa našich zistení sa v jednom balení pohybuje medzi 25 mg po 200 mg. Všeobecne možno povedať, že vyššie dávky kofeínu nájdete v pollitrových baleniach. Nadmerný obsah kofeínu môže spôsobovať nervozitu, úzkosť aj poruchy spánku. Kvôli vysokému obsahu kofeínu by sa energetickým nápojom mali vyhýbať deti, tehotné aj dojčiace ženy. U nich by konzumácia „energy drinkov“ mohla viesť k prekročeniu maximálneho bezpečného denného príjmu kofeínu.
Ďalšou typickou stimulačnou látkou je taurín. Ide o aminokyselinu podporujúcu mozgovú činnosť a fyzickú výkonnosť. Niektorí ľudia môžu byť na ňu citliví.
Energetické drinky veľmi často obsahujú značné množstvo cukru. Dlhodobá nadmerná konzumácia sladených nápojov môže viesť k nárastu hmotnosti aj zubných kazov. Niektorí výrobcovia sa snažia obsah cukru znížiť používaním náhradných sladidiel.
Okrem troch spomínaných najčastejších zložiek môžete nájsť v energetických nápojoch aj ďalšie látky. Veľmi často pridávajú vitamíny skupiny B. Niektorí výrobcovia používajú aj guaranu, ženšen, alebo bylinné extrakty.
Pri rozhodovaní, či piť, alebo nepiť energetické nápoje, treba zohľadniť aj zdravotný stav. Okrem detí a tehotných aj dojčiacich žien nie sú vhodné ani pre osoby s určitými zdravotnými problémami, napríklad so srdcovými chorobami, vysokým krvným tlakom, alebo úzkostnými poruchami. Zdraví ľudia by tiež nemali energetické nápoje konzumovať denne, ani vo veľkom množstve. Bezpečná celodenná dávka kofeínu pre dospelého je 400 mg, čo sú zhruba necelé štyri balenia energetického nápoja. Pitie energetických drinkov je preto potrebné zvažovať zodpovedne. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim a vyváženú pestrú stravu, ktoré sú pre vašu energiu a vitalitu oveľa dôležitejšie.