Test cyklistických búnd 2024

Sdílejte

Publikované v časopise 6/2024

Cyklistická bunda má jazdca udržať v suchu a pohodlí, aj keď mu počasie práve nepraje. Otestovali sme 12 modelov a posvietili sme si na ich funkčné vlastnosti, pevnosť aj reflexné prvky. Bundy sme rozdali aj dobrovoľníčkam a dobrovoľníkom, ktorí ich preverili v teréne. Niektoré modely mali problémy s viditeľnosťou v tme, odolnosťou materiálov a jeden úplne zlyhal v teste odolnosti proti dažďu.

Cyklistické bundy v teste

Aby sme vám pomohli s výberom najlepšej bundy na cyklistické dobrodružstvo, pustili sme sa do ich testovania. Zaradili sme sem 12 modelov od rôznych výrobcov v cenovom rozpätí od 30 € po 265 €. Bundy prešli dôkladným testovaním v laboratóriu aj v teréne.

Laboratórne testy preverili funkčnosť búnd, či sú vetruvzdorné a vodoodolné. Bundy museli odolať simulácii vetra aj dažďa a otestovali sme napríklad aj pevnosť a odolnosť materiálov proti oderu.

Dôležitú úlohu pre bezpečnosť cyklistov zohrávajú reflexné prvky, preto sme ich tiež hodnotili. Zamerali sme sa na ich rozmiestnenie, veľkosť a viditeľnosť v tme.

Z laboratória do terénu

Okrem laboratórnych testov sme bundy rozdali dobrovoľníkom, ktorí ich testovali v teréne pri niekoľkých vychádzkach v rôznom počasí. Testovali sme pohodlie búnd, ich strih, funkčnosť zipsov aj vreciek, celkovú pohodlnosť aj vzhľad.

Čo tiež testujeme

Výbave na cyklistiku aj turistiku sa v dTeste venujeme dlhodobo. Otestovali sme:

Viac testov z kategórie outdoor, turistika, respektíve cykloturistika nájdete na webe v sekcii šport, turistika a fitness.

Už tu môžeme prezradiť, že dažďu odolali, s výnimkou jednej, všetky bundy. Detailné výsledky si prečítate v našom teste.

Nezabudnite, že pri výbere cyklistickej bundy je vhodné zohľadniť nielen cenu alebo farbu, ale aj vaše individuálne potreby a štýl cyklistiky. Dôležité je, aby vám bunda sadla, bola pohodlná a spĺňala vaše požiadavky na funkčnosť a bezpečnosť.

Pri výbere bundy môže byť dôležitý aj použitý materiál. V tejto súvislosti sa tiež často hovorí o ekologickom hľadisku a vplyve používaných látok. Zaujímavosti z tejto oblasti sa dočítate v článku Ako vybrať bundu bez nežiaducej chémie. Venujeme sa v ňom napríklad používaniu chemických látok zo skupiny PFAS aj v „cyklobundách“. Problematike PFAS sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.


Cyklistické bundy (porovnat)

Pokud nejde o unisex výrobky, ale pánská a dámská varianta se liší pouze v dílčích ohledech, v laboratoři jsme testovali jen pánskou verzi a praktické testy absolvovala pánská i dámská. Pokud se ale vzorky lišily i jinak (kapsy, reflexní prvky atd.), otestovali jsme obě verze zvlášť.

Databáze testovaných výrobků

Cyklistické bundy (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.5.2024


Prihlásiť