Cyklistické bundy v teste
Aby sme vám pomohli s výberom najlepšej bundy na cyklistické dobrodružstvo, pustili sme sa do ich testovania. Zaradili sme sem 12 modelov od rôznych výrobcov v cenovom rozpätí od 30 € po 265 €. Bundy prešli dôkladným testovaním v laboratóriu aj v teréne.
Laboratórne testy preverili funkčnosť búnd, či sú vetruvzdorné a vodoodolné. Bundy museli odolať simulácii vetra aj dažďa a otestovali sme napríklad aj pevnosť a odolnosť materiálov proti oderu.
Dôležitú úlohu pre bezpečnosť cyklistov zohrávajú reflexné prvky, preto sme ich tiež hodnotili. Zamerali sme sa na ich rozmiestnenie, veľkosť a viditeľnosť v tme.
Z laboratória do terénu
Okrem laboratórnych testov sme bundy rozdali dobrovoľníkom, ktorí ich testovali v teréne pri niekoľkých vychádzkach v rôznom počasí. Testovali sme pohodlie búnd, ich strih, funkčnosť zipsov aj vreciek, celkovú pohodlnosť aj vzhľad.
Čo tiež testujeme
Výbave na cyklistiku aj turistiku sa v dTeste venujeme dlhodobo. Otestovali sme:
Viac testov z kategórie outdoor, turistika, respektíve cykloturistika nájdete na webe v sekcii šport, turistika a fitness.
Už tu môžeme prezradiť, že dažďu odolali, s výnimkou jednej, všetky bundy. Detailné výsledky si prečítate v našom teste.
Nezabudnite, že pri výbere cyklistickej bundy je vhodné zohľadniť nielen cenu alebo farbu, ale aj vaše individuálne potreby a štýl cyklistiky. Dôležité je, aby vám bunda sadla, bola pohodlná a spĺňala vaše požiadavky na funkčnosť a bezpečnosť.
Pri výbere bundy môže byť dôležitý aj použitý materiál. V tejto súvislosti sa tiež často hovorí o ekologickom hľadisku a vplyve používaných látok. Zaujímavosti z tejto oblasti sa dočítate v článku Ako vybrať bundu bez nežiaducej chémie. Venujeme sa v ňom napríklad používaniu chemických látok zo skupiny PFAS aj v „cyklobundách“. Problematike PFAS sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.