Pre športových fanúšikov je koniec jari a nadchádzajúce leto nabité významnými udalosťami. V máji sme mali domáci šampionát v hokeji, v polovici júna štartujú majstrovstvá Európy vo futbale a v júli a auguste budú v Paríži letné olympijské hry. Pokiaľ radi sledujete športové prenosy s priateľmi a chcete vidieť napínavé dianie vo veľkom formáte, možno by sa vám hodil projektor. Rovnako môže zaujať aj milovníkov filmov a seriálov aj hráčov videohier.
Oproti televízoru je obvykle projektor schopný ponúknuť aj výrazne väčší obraz, flexibilnú uhlopriečku a širšie pozorovacie uhly. Ďalšou výhodou je, že nezaberá toľko miesta, dá sa ľahšie premiestňovať (pokiaľ nie je pripevnený na strop alebo stenu) a po vypnutí nezostáva v miestnosti čierne zrkadlo lapajúce prach. Naopak, medzi mínusy patrí slabšia kvalita zabudovaných reproduktorov, potreba voľnej hladkej premietacej plochy a pre celkový pôžitok často aj dobré zatemnenie. Televízor má výhodu dobrej svetelnosti a kontrastu, vďaka ktorým ho môžete bez významného poklesu kvality obrazu sledovať aj pri dennom svetle. Podrobnejšie porovnanie projektorov a televízorov, ich výhod a nevýhod nájdete v nákupnom sprievodcovi.
Projektory v teste
- 13 aktuálne testovaných projektorov
- modely s bežnou, krátkou aj ultrakrátkou projekčnou vzdialenosťou
- Full HD a Ultra HD rozlíšenie
- projektory Acer, Asus, BenQ, Epson, Optoma, Samsung, ViewSonic, Wanbo, Xgimi
Ďalšie projektory testované v minulosti nájdete v našej databáze.
Pestrá ponuka projektorov
Pokiaľ zvažujete nákup premietacieho zariadenia, nájdete pomerne rozmanitú ponuku, čo sme sa snažili reflektovať aj v teste. V laboratóriu sa preto stretli projektory s rozlíšením Full HD (1920 × 1080 pixelov) aj Ultra HD, alebo 4K (3840 × 2160 pixelov a funkciou upscalingu).
Dva testované modely operujú s krátkou projekčnou vzdialenosťou, možno ich teda postaviť bližšie k stene alebo plátnu. Štvoricu prístrojov môžeme označiť ako prenosné či mini projektory. Vďaka malej hmotnosti a kompaktným rozmerom ich ľahko zbalíte a vezmete kamkoľvek so sebou. S výsledkami nášho testovania si urobíte predstavu o tom, ktorý typ projektora je pre vás najlepší. Dozviete sa, ako sa jednotlivým modelom darilo v praxi, či premietajú kvalitne a aké majú slabiny. Výberom toho správneho projektora si ušetríte starosti aj peniaze. Test ukazuje, že aj v nižších cenových kategóriách sa dajú nájsť solídne prístroje, ktoré bežnému používateľovi sprostredkujú slušné vizuálne zážitky.
Testujeme v nezávislom odbornom laboratóriu
Všetky projektory čakali rovnaké skúšky kvality obrazu, jednoduchosti ovládania, spotreby elektriny, hlučnosti aj prehrievania. Najdôležitejšie boli, pochopiteľne, obrazové skúšky, v ktorých päť laboratórnych hodnotiacich posudzovalo ostrosť, jas, farebné podanie, prechody aj celkový dojem z premietania rôznorodých druhov obsahu. Zastúpené boli filmy a športové prenosy, rôzne žánre videohier, farebné prezentácie aj fotografie. Premietalo sa na kvalitné biele matné plátno s nastavením zodpovedajúcim typu premietaného obsahu.
Testujúci preverovali, ako si projektory poradia so zošikmenou projekciou či s premietaním vo svetlom prostredí. Vizuálne skúšky doplnili technické testy, pri ktorých sa meral svetelný tok a jeho distribúcia či kontrastný rozsah. Pomocou špeciálnych testovacích obrazcov sa hodnotila kvalita zobrazenia a prípadné chyby aj skreslenia.
Našim nezávislým testom sa oplatí dôverovať. Namiesto subjektívnej recenzie projektora, alebo marketingových fráz sa dozviete reálne dáta a podrobné informácie. Vďaka dTestu zistíte, či ide o kvalitný prístroj, alebo nie. Všetky naše testy sa realizujú v odbornom laboratóriu pod dohľadom skúsených expertov.
Čo tiež testujeme
Video aj audio technike sa v dTeste podrobne venujeme. Už sme pre vás otestovali:
- televízory;
- bezdrôtové reproduktory;
- soundbary;
- fotoaparáty;
- a veľa ďalších výrobkov , ktoré nájdete tu.
Viditeľné rozdiely
Ako sme už spomenuli v úvode, obrazové skúšky priniesli zaujímavé zistenia a v niekoľkých prípadoch odhalili nemalé rozdiely v kvalite. Obstáli malé prenosné modely v porovnaní s klasickými projektormi? Ktorý projektor ponúkne najlepší obraz? Dozviete sa z testu. Pokiaľ vás zaujíma, aká náročná je prevádzka projektora a ktoré prístroje sú najúspornejšie, neprehliadnite výsledky skúšky spotreby elektriny. Dôležitý bol aj test zahrievania, pri ktorom sme našli dva problematické modely. Ich povrch sa v prevádzke rozpálil na viac ako 70 °C, v tom horšom prípade to bolo dokonca viac ako 100 °C.
Zistili sme, že niekoľko modelov si príliš dobre neporadilo s prehrávaním filmov v HDR kvalite. Testujúci hodnotili obraz premietaný v tomto režime horšie ako v bežnom móde. Pri niektorých projektoroch bol rozdiel v kvalite obrazu s HDR oproti SDR pomerne výrazný.
Kým sa pustíte do vyberania, nezabudnite si prečítať nášho nákupného sprievodcu s užitočnými tipmi a radami.