Niekoľko tvárí tofu

Obsah októbrového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah októbrového dTestu

Sdílejte

Publikované v časopise 5/2024

Tofu je obľúbená sójová potravina bohatá na bielkoviny. Vzniklo pred viac ako 2 000 rokmi v Číne a dnes sa dá bežne kúpiť aj v našich supermarketoch. Existuje niekoľko druhov tofu a jeho využitie je skutočne široké. V článku si predstavíme jednotlivé typy tofu, najskôr si však priblížime, ako sa táto potravina vyrába.

Ako dobre tofu chutí, koľko obsahuje bielkovín či soli, to sa dozviete z výsledkov nášho Testu údených a marinovaných tofu.

Výroba tofu je starodávnym remeslom, ktoré aj o stovky rokov neskôr z veľkej časti zostalo zachované, len oblieklo moderný kabát. Sušené sójové bôby sa namáčajú, nechajú napučať a následne sa rozmixujú na jemnú kašu a zbavia sa vlákien. Zmiešaním s vodou a zahriatím vzniká sójové mlieko, presnejšie povedané nápoj.

Proces pokračuje zrážaním pomocou potravinárskych zrážadiel, ako je síran vápenatý, chlorid vápenatý, alebo chlorid horečnatý, prípadne morskou soľou nigari. Vzniká tuhšia hmota podobná tvarohu, ktorá sa lisuje do blokov a necháva odkvapkať. Čím viac vody odtečie, tým pevnejšie tofu vznikne. Výsledkom je klasické prírodné tofu, ktoré sa môže ďalej upravovať, napríklad marinovaním alebo údením. Celý proces funguje v podstate podobne ako výroba syra v mliekarni.


Prírodné tofu – Má bielu či svetlo krémovú farbu a nie je ničím ochutené. Vzhľadom môže pripomínať čerstvý syr. Naturálne tofu má neutrálnu chuť a veľmi dobre preberá iné chute a vône, čo z neho robí univerzálnu surovinu so širokým využitím. Možno ho marinovať a potom vyprážať, grilovať, zapekať, restovať so zeleninou, pridávať do polievok aj inak upravovať. Tofu môžete použiť aj na prípravu nátierok alebo krémov. Hodí sa do teplej aj studenej kuchyne. Zároveň je základom mnohých výrobkov a polotovarov z rastlinného sortimentu potravín.

 

 


Údené tofu – Bloky údeného tofu majú tmavý alebo svetlohnedý okraj, v niektorých prípadoch aj pevnejšiu kôrku. Chuť by mala byť príjemne údená, nie príliš horká. Údené tofu je kompaktnejšie a tuhšie ako prírodná verzia, pretože údením stráca vodu. Možno ho konzumovať surové, napríklad v obložených chleboch, sendvičoch, alebo šalátoch. Kocky či plátky údeného tofu môžete tiež vyprážať, opekať a využiť v rôznych receptoch, obvykle namiesto mäsa či syra.


 

 

Marinované tofu – Marinovanie je jedným z najbežnejších spôsobov úpravy tofu a v tejto forme sa dá bežne kúpiť aj v obchodoch. Klasické marinované tofu je naložené v zmesi sójovej omáčky a korenia. Stretnúť sa môžete s celým radom ďalších variantov – od bylinkových či cesnakových marinád až po rôzne ázijské variácie. Marinované tofu sa následne môže vyprážať, opekať a v závislosti od príchuti a preferencií využiť v rôznych pokrmoch.

 

 


Hodvábne tofu – Všetky vyššie zmienené tofu sa zaraďujú do kategórie tzv. pevného tofu. Okrem toho existuje aj hodvábne (čiže silken) tofu, ktoré je mäkké, hladké a svojou krémovou konzistenciou pripomína puding. V tejto forme sa používa napríklad pri pečení a výrobe dezertov, omáčok či polievok. Môžete ho aj hneď podávať s ovocím, alebo vo forme dipu či nátierky.

 


Prihlásiť