Aj keď na prvý pohľad vyzerajú väčšinou tieto výrobky pomerne lákavo, náš test ukázal, že nablýskaný obal sľubujúci zázraky nemusí znamenať vysokú účinnosť.
Z obalu môžete vyčítať informácie o zložení, inštrukcie na použitie, alebo bezpečnostné upozornenia. Nič o účinnosti sa však z neho nedozviete. V tomto smere pre vás môže byť užitočný práve náš test.
Ak patríte k ekologicky zmýšľajúcim spotrebiteľom, mohli by vás zaujímať aj nezávislé ekologické logá, napríklad EU EcoLabel, alebo Eco Garantie. Pokiaľ sú nimi výrobky označené, znamená to, že sú relatívne šetrné k životnému prostrediu.
Každopádne pri výbere čističa platí, že musíte dbať na to, aby bol vhodný na povrch, ktorý chcete čistiť. Niektoré výrobky sú určené iba na špecifické povrchy, napríklad drevo alebo sklo, niektoré zase na obale uvádzajú, že pre konkrétny druh povrchu, naopak, vhodné nie sú.
Tipy na používanie čističov:
- Vybrať si môžete z dvoch základných typov výrobkov – tekuté prípravky a spreje. Prvé menované sa pred použitím obvykle riedia, tie druhé sa na špinavé povrchy aplikujú obvykle priamo.
- Pred prvým použitím si starostlivo preštudujte návod na použitie.
- Niektoré výrobky je vhodné pred použitím zriediť vodou.
- Čistič ideálne najskôr otestujte na malej ploche, aby ste sa uistili, že nepoškodí povrch.
- Na povrch naneste malé množstvo čističa a vlhkou hubkou alebo handričkou ho zotrite.
- Nepoužívajte čističe na povrchy, ktoré nie sú určené na kontakt s čistiacimi prostriedkami, napríklad elektroniku.