Test univerzálnych čistiacich prostriedkov 2024

Sdílejte

Publikované v časopise 5/2024

Sú univerzálne čističe skutočne všestranné a poradia si s rôznymi druhmi nečistôt? Do laboratória sme poslali 14 produktov v tekutej forme aj v sprejoch a preverili sme ich účinnosť. Hodnotili sme aj prítomnosť nežiaducich látok. Ukázalo sa, že úplne univerzálne prostriedky nie sú. Rozdiely sa medzi nimi nájdu tak v účinnosti, ako aj v zložení.

Univerzálne čističe v teste

Údržbe domácnosti sa v našom časopise venujeme dlhodobo. Po testoch produktov určených na špecifické účely, teda čističoch okien, kuchýň aj odstraňovačov vodného kameňa sme sa tento rok rozhodli preveriť výrobky, ktoré sľubujú univerzálne použitie.

Na testovanie sme zaradili tak produkty v tekutej forme, ako aj v spreji. Obidve formy absolvovali rovnaké testy, ale vzhľadom na odlišný spôsob použitia (tekuté sa pred použitím riedia, spreje sa používajú v „čistej“ forme) sú v tabuľke rozdelené do skupín.

Ku klasickým chemickým čističom sme pre zaujímavosť zaradili ako reprezentanta prírodných výrobkov aj biely ocot. Zaujímavé je, že predstihol drvivú väčšinu testovaných produktov. Dodajme, že otestovaný bol produkt jednej značky, možno však predpokladať, že podobne dobré účinky dosiahne aj akýkoľvek iný biely ocot. Ten má navyše benefit v podobe absencie potenciálne rizikových chemických látok. Ich prípadná prítomnosť je tiež súčasťou nášho testovania.

Čo tiež testujeme

Starostlivosť o domácnosť sa v dTeste venujeme dlhodobo. Otestovali sme:

Viac testov z kategórie údržba domácnosti nájdete v sekcii čistiace prostriedky.

Hlavná časť sa však zameriava na čistenie. V laboratóriu sme testovali účinnosť výrobkov, teda ako si poradia s rôznymi druhmi špiny na rôznych povrchoch. Nezabudli sme ani na zhodnotenie kompletnosti, alebo čitateľnosti informácií na obale.

Test by vám tak mal poskytnúť kompletný prehľad informácií, ktoré potrebujete, aby ste si vybrali ten najlepší univerzálny čistič práve pre vás. Dodajme, že v teste nájdete tak lacné univerzálne čističe s cenou do 0,40 €/100 ml, ako aj tie drahšie. Či je cena priamo úmerná kvalite, to sa dozviete práve z testu.


tekuté univerzální čisticí prostředky (porovnat)

univerzální čisticí přípravky ve spreji (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Univerzálne čistiace prostriedky (14 výrobků)
poslední aktualizace: 2.5.2024


Prihlásiť