Tiež testujeme
Testy údenín a mäsových výrobkov robíme pravidelne. V ostatnom čase sme testovali napríklad:
Anglická slanina sa dá v kuchyni využiť na niekoľko spôsobov. Je vhodná pri varení, alebo si ju môžete dať len tak s pečivom. Na kvalitu slaniny zatiaľ nie sú predpísané žiadne presné požiadavky, preto platí, že to čo výrobca deklaruje na obale, musí aj dodržať. Darí sa to dodržiavať a dávajú spotrebiteľom to, čo sľubujú? Náš test krájanej anglickej slaniny odhalil nejeden skrytý problém.
Česká klasika nie je vhodná všade
Hoci sa jej hovorí anglická slanina, od anglického originálu sa výrazne líši. V českom podaní ide o druh údeného mäsa, konkrétne údeného vareného bravčového bôčika. Anglický originál sa tiež vyrába z údeného bravčového bôčika, chýba však tepelné spracovanie, a preto je slanina surová. Údenie dáva českej anglickej slanine typickú chuť, odlišnú od slaniny používanej v iných štátoch. Preto napríklad nie je vhodná ako náhrada slaniny pancetta do talianskych receptov.
Prekvapivo veľa problémov
Na testovanie sme zaradili 17 vzoriek nakúpených v rôznych obchodoch. Bez problémov absolvovalo laboratórny maratón iba šesť z nich, a to robí anglickú slaninu jednou z najproblematickejších údenín, aké sme testovali. V laboratóriu sme dali skontrolovať množstvo použitého bravčového bôčika aj obsah tuku.
Prekvapí vás, že hlavným problémom nebola kvalita mäsa, alebo spôsob spracovania, ale nepresné údaje na obaloch, ktoré sú klamlivé pre spotrebiteľov. Niektoré produkty nesprávne informovali o množstve použitého bravčového bôčika, iné výrazne nedodržali deklarovaný obsah tuku.
Nešlo len o čísla
Zaujímavé prekvapenie prinieslo aj meranie obsahu dusitanov a dusičnanov. Dusitany chránia slaninu pred nebezpečným jedom botulínom a dávajú im ružovú farbu. Majú však aj nevýhodu − pri zohriatí na vysokú teplotu sa z nich môžu vytvoriť karcinogénne nitrozamíny. Jedna z testovaných slanín sa mala podľa deklarácie na obale zaobísť bez pridania konzervačných látok. V laboratóriu však dusitany a dusičnany našli vo všetkých vzorkách.
Test zahŕňal, tak ako obvykle, aj senzorické hodnotenie. Komisia sledovala a známkovala vzhľad, chuť, vôňu a konzistenciu. Môžeme prezradiť, že v tomto ohľade sa slaninám darilo oveľa lepšie ako v predchádzajúcich chemických skúškach.