Test naparovacích žehličiek a parných generátorov 2024

Sdílejte

Publikované v časopise 4/2024

Žehlenie dokáže byť nepríjemnou a zdĺhavou domácou prácou. Základom úspechu je spoľahlivý a efektívny pomocník, ktorý povystiera kopu pokrčenej bielizne. Nájsť toho najlepšieho, vám pomôžu výsledky testu. Svoje sily si tentoraz zmeralo 16 žehličiek a 11 parných generátorov. Kvalita žehlenia stále nie je dokonalá a niekoľko prístrojov zlyhalo v skúške odolnosti proti vodnému kameňu.

Žehličky v teste

Viac ako 100 ďalších skôr testovaných žehličiek a generátorov nájdete v našej databáze.

Väčšina ľudí nepovažuje žehlenie za práve obľúbenú domácu prácu (česť výnimkám) a niekto pokojne žehlenie vynechá. Niektoré časti oblečenia a príležitosti však žehlenie skrátka vyžadujú. Akokoľvek sa nám to môže zdať povrchné, na známom prísloví „šaty robia človeka“ niečo pravdy je a v pokrčenej košeli dobrý dojem nevyvoláte.

Zatiaľ čo v minulosti sa žehlilo predovšetkým pomocou vysokej teploty a tlaku, dnes zohráva kľúčovú úlohu para. Vďaka nej je látka mäkšia, poddajnejšia a ľahšie sa žehlí. Ponuka naparovacích žehličiek aj parných generátorov na trhu je obrovská a neustále sa objavujú nové modely s „revolučnými“ funkciami a rôznorodým dizajnom. Žehlička môže vyzerať akokoľvek, mala by však urobiť kvalitnú prácu, ľahko sa ovládať a mať dlhú životnosť. Jej hlavným nepriateľom je vodný kameň, ktorý môže upchať parné cesty aj otvory. Spôsobuje to znižovanie výkonnosti, pretekanie a často nakoniec aj skorý odchod do večnosti.

V dTeste sa snažíme s tempom výrobcov držať krok a testy týchto domácich pomocníkov pre vás pripravujeme pravidelne, aby ste si mohli vyberať na základe čerstvých dát a nezávislého hodnotenia. V našej webovej databáze aktuálne nájdete viac ako 140 otestovaných žehličiek a generátorov.

Čo tiež testujeme

Spotrebičom aj prostriedkom na starostlivosť o bielizeň sa dTest venuje pravidelne. Otestovali sme pre vás:

Žehliaci maratón

Pokiaľ rozmýšľate o tom, v čom sa líšia žehličky a parné generátory a ktorý prístroj by pre vás bol vhodnejší, môžete si prečítať nášho nákupného sprievodcu. Pravda je, že parné generátory sú drahšie a celkovo robustnejšie. Zatiaľ čo naparovaciu žehličku kúpite za pár desiatok eur, ceny generátorov obvykle začínajú okolo stovky a šplhajú sa aj mnohonásobne vyššie. Parné generátory sú však zvyčajne výkonnejšie a produkujú viac pary.

Posúdiť kvalitu testovaných prístrojov nám, ako zvyčajne, pomohlo špecializované laboratórium. Odborníci preverovali, ako dobre jednotlivé modely žehlia, koľko vydávajú pary, či odolajú poškriabaniu a či sa ľahko ovládajú. Najväčší podiel na celkovej známke však mala skúška odolnosti proti zaneseniu, čo je náročný záťažový test, ktorý trvá 252 hodín.


napařovací žehličky (porovnat)

parní generátory (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Žehličky a parné generátory (140 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024


Prihlásiť