Test digestorov 2024

Sdílejte

Publikované v časopise 1/2024

Pri varení sa do miestnosti uvoľňuje para, mastnota a niekedy aj nepríjemný zápach. Aby to v kuchyni nevyzeralo ako v termálnych kúpeľoch, volávame na pomoc digestor čiže odsávač pár. Vyskúšali sme ich viac ako, 30 vrátane výsuvných, podvesných, komínových či ostrovčekových. Narazili sme tak na kvalitné, ako aj menej účinné odsávače.

Text skúma a hodnotí rôzne typy digestorov podľa rôznych kritérií, vrátane účinnosti absorpcie mastnoty, odsávania pár a hlučnosti. Výsledky testov ukazujú, že v rámci širokej škály dostupných modelov rôznych kategórií sa dajú kúpiť spotrebiče s rôznym cenovým rozpätím aj vlastnosťami.

Test sa neobmedzoval iba na vybrané typy digestorov, ale preskúmal rôzne kategórie, vrátane komínových, podvesných, vstavaných aj ostrovčekových. Tradičné je testovanie v dvoch režimoch – odťahu a recirkulácie.

Čo v recenziách digestorov bežne nenájdete

Hlavná časť textu sa venuje predovšetkým častejšiemu režimu odsávania, Pokiaľ však nemáte možnosť nechávať pary odsávať smerom von z objektu, mohli by vás zaujať aj výsledky recirkulácie, keď sa nasávaný vzduch preženie cez filter a vracia sa naspäť do miestnosti.

Perličky z testu digestorov

Rozdiely v účinnosti absorpcie mastného aerosólu boli značné, využili sme kompletnú známkovaciu škálu. Hocikto by možno očakával, že veľký vplyv bude mať konštrukcia digestora, tento predpoklad sa však v praxi zásadne neprejavil.

Najlepší digestor pohltil takmer 90 % mastnoty, najhorší menej ako 30 %. Ide o historicky najhorší zaznamenaný výsledok.

Niektoré odsávače môžu byť v prevádzke poriadne hlučné. Skúške hlučnosti sme preto prisúdili pomerne veľkú, 25 % váhu na celkovom hodnotení. Metodológiu sme založili na normách ČSN EN 60704-1:2010 a 60704-2-13:2016. Takisto ako v mnohých iných testoch domácich spotrebičov, tak aj v prípade digestorov sa známkuje tak maximálna hlučnosť, ako aj subjektívne vnímanie hluku človekom.

Pokiaľ máte pri varení radi ticho, napríklad pri počúvanie rádia alebo televízie, prípadne sa v priebehu kuchtenia často s niekým bavíte, budete mať dosť zúžený výber. Rozptyl v hlučnosti bol pritom bez preháňania priepastný.


komínové a nástěnné digestoře v režimu odsávání (porovnat)

ostrůvkové digestoře v režimu odsávání (porovnat)

podvěsné digestoře v režimu odsávání (porovnat)

vestavné a výsuvné digestoře v režimu odsávání (porovnat)

komínové digestoře v režimu recirkulace (porovnat)

podvěsné digestoře v režimu recirkulace (porovnat)

vestavné digestoře v režimu recirkulace (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Digestory - režim recirkulácie (30 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023
Digestory - režim odsávania (42 výrobků)
poslední aktualizace: 29.12.2023


Prihlásiť