Test športových kočíkov 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 12/2023

Kočík je pri starostlivosti o malé dieťa nenahraditeľným pomocníkom. Po niekoľkých rokoch vám opäť prinášame test športových modelov. Do laboratória sme ich poslali celkovo 13 a preverili sme, ako ľahko sa s nimi jazdí, ako sú na tom s odolnosťou, prítomnosťou nežiaducich látok alebo bezpečnosťou. Práve v tejto skúške tri kočíky zlyhali. Jeden z nich dostal, navyše, nedostatočnú známku aj pri chemickej analýze.

Kočíky v teste

  • 13 výrobkov
  • maximálna odporúčaná hmotnosť dieťaťa 15  22 kg
  • cena od 110 € do 697 €
  • vybrané modely ABC Design, Cybex, Graco, MoMi, Nuna, Kinderkraft, Inglesina, Leclerc, Joie, MoMi, Maxi-Cosi, Thule

Test kočíkov publikujeme v našom časopise pravidelne. Vlani sme sa venovali golfovým modelom pre väčšie deti, tento rok padla voľba na tie športové. Pokiaľ tápete, ako si vybrať najlepší športový kočík, tento test je vhodný práve pre vás.

V športovom kočíku je možné voziť deti približne od šiestich mesiacov veku. Treba sa však rozhodnúť individuálne podľa toho, ako sa konkrétny malý pasažier vyvíja. Športový kočík je totiž vhodné používať až v čase, keď dieťa samostatne a bez opory sedí. Niekto tak môže tento typ kočíka začať používať, už keď má ratolesť pol roka, iný naň prejde oveľa neskôr. Obidva varianty sú v poriadku.

Športové kočíky by v každom prípade mali byť stabilné, ergonomické a ľahko ovládateľné, aby sa s nimi dalo pohodlne zatáčať či manévrovať aj na nerovnom povrchu. V našom teste sme preverovali, či tieto požiadavky splnia, ale aj mnohé ďalšie.

Okrem praktických skúšok sme hodnotili aj prípadné bezpečnostné riziká, ktoré by mohlo používanie kočíka prinášať. Nevynechali sme ani prítomnosť nežiaducich látok v materiáloch, ktoré sú v dosahu detí aj dospelých.

Práve bezpečnosť a nežiaduce látky bývajú obvykle v testoch kočíkov problematické. Bezpečnostné nedostatky premiešali celkové hodnotenie aj tentoraz. Ide najmä o tri kočíky, ktoré dostali za túto kategóriu a prípadne aj celkovú nedostatočnú známku. O aké modely išlo konkrétne, to sa dozviete priamo v článku.

Čo tiež testujeme

Kočíkom a všeobecne výrobkom pre deti sa v dTeste venujeme dlhodobo. Otestovali sme:

V bežných obchodoch sme nakúpili 13 kočíkov. Pomerne zaujímavým zistením je, že ich ceny majú veľké rozpätie  najlacnejší kočík v teste kúpite za 110 €, ten najdrahší za 697 €.

Pokiaľ vyberáte športový kočík najlepší pre vás a vašu ratolesť do terénu či mesta, náš test by vám mohol výber uľahčiť. Realizovala sa totiž tak v praxi, keď výrobky skúšali na rôznych povrchoch skúsení rodičia, ktorí s výrobkami prechádzali napríklad obrubníkmi, alebo ich prevážali v aute, ako aj v laboratóriu. Tam sme hodnotili bezpečnosť a prítomnosť nežiaducich látok.

Praktické vlastnosti kočíkov si môže záujemca o kúpu aspoň trochu vyskúšať v obchode, lenže to, či vyhovujú bezpečnostnej norme, prípadne či obsahujú potenciálne rizikové látky, nespozná. Aj preto je tu náš test, ktorý tieto kategórie zahŕňa a pomôže vám vybrať si po všetkých stránkach najlepší kočík.


Testované výrobky - kočíky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kočíky (25 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2023


Prihlásiť