Ako sa vyznať v príslušenstve kuchynského robota

Obsah júlového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah júlového dTestu

Sdílejte

Vydané: 2.11.2023   

Pokiaľ si práve vyberáte nový kuchynský robot, alebo rozmýšľate o nákupe, zrejme viete, že sa dodáva s viacerými nadstavcami. Obsah škatúľ sa však pri jednotlivých modeloch môže líšiť. Ako však získať istotu, že váš nový pomocník bude vedieť presne to, čo chcete, a zároveň nebudete priplácať za zbytočnosti? V tomto sprievodcovi vám pomôžeme zorientovať sa v záplave príslušenstva.

Pomocníci v kuchyni

So spracovaním surovín, prípravou pokrmov či pečením vám pomôže široká škála spotrebičov, nielen z kategórie robotov a mixérov. Poradíme vám, ako sa v ich ponuke zorientovať a vybrať ten pravý.

  1. Ako sa vyznať v príslušenstve kuchynského robota
  2. Ako vybrať kuchynský robot
  3. Ako si vybrať tyčový mixér
  4. Ako si vybrať ručný šľahač
  5. Ako vybrať stolný alebo smoothie mixér

Konkrétne sa budeme venovať príslušenstvu kuchynských robotov bez ramena alebo food processorov. Tieto roboty totiž majú v základe širšiu škálu nadstavcov a funkcií. Ich kolegovia s ramenom však s nimi niektoré príslušenstvo zdieľajú, a preto môžete z nasledujúceho prehľadu čerpať aj v ich prípade.

Veľakrát si môžete k robotu prikúpiť ďalšie extra príslušenstvo zvlášť, ale vedzte, že sa to môže predražiť. Aj cena samotného dobre vybaveného food processora nemusí byť nízka. Známi výrobcovia kuchynských robotov ako je Bosch, Kenwood, KitchenAid a ďalší, obvykle predávajú kuchynské roboty v rôznych variantoch, pri ktorých sa líši rozsah dodávaného príslušenstva, základ je však rovnaký. Preto je dobré mať premyslené, aké funkcie od nového spotrebiča očakávate a ktoré sú pre vás, naopak, zbytočné.

Nože na sekanie

Čepele alebo nože sú štandardným nadstavcom, ktorý je súčasťou všetkých robotov bez ramena. Používa sa na mixovanie, sekanie, drvenie, porciovanie surovín či tvorbu pyré. Poradia si so zeleninou, ovocím, bylinkami aj orechmi. Využiť ich môžete, napríklad na výrobu omáčok, humusu, detských príkrmov či nátierok. Niekedy sa nazýva viacúčelový alebo univerzálny nôž.

Disky na strúhanie a krájanie

Tieto nadstavce taktiež patria do základnej výbavy food processora, ale ich počet a využiteľnosť sa môže líšiť. Sú to kruhové disky, ktoré sa otáčajú vnútri nádoby. Nachádzajú sa na nich rôzne veľké a tvarované otvory s ostrými hranami ako na klasickom strúhadle. Disky bývajú väčšinou obojstranné. Suroviny sa na disk tlačia cez vrchnák s komínovým otvorom. Krájať aj strúhať môžete obvykle na jemno až hrubo, pričom rozsah sa pri jednotlivých modeloch líši. Môžete sa stretnúť so špeciálnymi diskami na výrobu hranolčekov, kociek, krájanie alebo drvenie.

Lacnejšie kuchynské roboty môžu mať jeden plastový kotúč s vymeniteľnými kovovými vložkami na krájanie a strúhanie. Lepšie vybavené modely sa dodávajú s diskami v rôznych veľkostiach. Prémiové stroje dokážu nastaviť hrúbku na niekoľko rôznych úrovní.

Ako zvládajú jednotlivé roboty strúhanie a krájanie? Dozviete sa z výsledkov nášho testu.

Mixér

Na kuchynský robot sa dá umiestniť telo mixéra s čepeľami a hneď máte stolný mixér so všetkými jeho funkciami. Inokedy sa môže nadstavec na mixovanie s menšou nádobkou umiestňovať dovnútra hlavnej nádoby food processora. S mixérom si vykúzlite rôzne koktaily a smoothie, polievky, pyré či omáčky. Kapacita mixéra sa môže líšiť, pokiaľ je pre vás táto funkcia dôležitá, odporúčame ju preveriť a porovnať.

Hnetací hák či nôž

Špeciálny nadstavec na miesenie ťažkého kysnutého cesta. Väčšina food processorov má skôr hnetací nôž ako hák (aký majú roboty s ramenom).

Nadstavec na šľahanie

Pri niektorých food processoroch zabezpečuje šľahanie špeciálne upravená jedna metla alebo dve, inokedy má toto príslušenstvo podobu noža. Výsledky našich testov ukazujú, že nie všetky food processory dokážu dobre šľahať a rozdiely medzi modelmi môžu byť výrazné. Podobnú funkciu zaisťuje aj emulgačný kotúč, ktorý je však určený primárne na výrobu majonézy.

Lis na citrusy a odšťavovač

Pomocou nich môžete kuchynský robot využiť na výrobu čerstvých džúsov a štiav. Jednoduchý lis je praktický na rýchle a jednoduché stláčanie citrusov. Pokiaľ chcete odšťavovať tvrdé ovocie alebo zeleninu, budete potrebovať prístroj s odstredivým odšťavovačom. Sú menej bežné, a preto to možno lepšie zvládnete so samostatným odšťavovačom.

Váha

Niektoré (obvykle drahšie) kuchynské roboty disponujú zabudovanou váhou.

Ďalšie misy a nádoby

Food processor sa obvykle dodáva s jednou hlavnou misou, ktorá je najčastejšie plastová a priehľadná, vďaka čomu môžete sledovať a kontrolovať proces prípravy pokrmov. Modely so širšou škálou príslušenstva ponúkajú niekedy aj ďalšie nádoby s rôznymi rozmermi, napríklad menšiu nádobu na mixovanie s čepeľami. Viac nádob sa hodí vtedy, keď potrebujete spracovávať veľké množstvo rôznych surovín. Malá misa môže byť účinnejšia pre menšiu kvantitu.

Databáze testovaných výrobků

Kuchynské roboty bez ramena (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2023
Kuchynské roboty s ramenom (56 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2022
Kuchynské roboty bez ramena 2017–2020 (29 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2020


Prihlásiť